Domů Byt Jak funguje centrální vysavač

Jak funguje centrální vysavač

V domě s přívlastkem inteligentní již klasický vysavač nenajdete. Tak jako je centrálně řízené vytápění, ohřev, větrání či osvětlení, tak jistě je přímo v „kostře“ domu vedeno potrubí pro vysávání.

Šikovné zásuvky

Potrubí pro centrální vysavač se vede podobně jako vodovodní – stěnami, podlahou nebo dokonce podhledy. Na zvolená místa se umístí vysávací a štěrbinové zásuvky. Centrální vysavač se uvede do provozu zasunutím hadice do vysávací zásuvky. Štěrbinová zásuvka funguje jako náhrada za lopatku. Je umístěna těsně nad podlahou a aktivuje se nohou. Stačí, když k ní zametete nečistoty a sací jednotka je vsaje do štěrbiny. Sací zásuvka je vybavena bezpečnostní mřížkou, která brání vniknutí větších předmětů a ucpání sací jednotky.

Agregát a hadice

Agregát vysavače je umístěn na stabilním místě v technické místnosti, v garáži, sklepě nebo komoře. Odtud je potrubím připojen k zásuvce, do které se nasadí sací hadice a vy můžete vysávat. Hadice má obvykle délku 9 metrů, takže se s ní pohodlně dostanete na jakékoli místo v domě. V nabídce jsou však i kratší a delší hadice.

Centrální vysavač se nejpohodlnější obsluhuje tehdy, je-li hadice umístěná přímo ve zdi, aby ji netrebalo přenášet. Po skončení vysavače se hadice automaticky vtáhne zpět. Motor vysavače má tepelnou pojistku, která jej chrání před přehřátím. U některých typů agregátů lze výkon regulovat.

Vysávání bez prachu a sáčku

Výhodou centrálního vysávání je absence víření prachu. Všechny nečistoty jsou vyústěny mimo interiér, což jej činí ideálním pro alergiky. Vysavač má vysoký výkon, a přitom tichý chod. Inteligentní centrální vysavač vás prostřednictvím kontrolek umístěných na přístroji a jednotlivých sacích zásuvkách informuje o tom, jaký úkon je třeba udělat. Upozorní, že je nejvyšší čas vyprázdnit prachovou nádobu, zkontrolovat filtr. Agregáty určené pro kombinované vysávání si poradí také s vysáváním vody a mokré špíny.

I v paneláku

Myšlenky pořídit si centrální vysavač se nemusíte vzdát ani v paneláku. Agregát je možné instalovat do skříňky v kuchyňské lince, do vestavěné skříně nebo na balkon. Velikost sací jednotky se určuje v závislosti na obytné plochy i od povrchu, který chcete vysávat. Určitě oceníte pohodlnou manipulaci – sběrnou nádobu stačí vysypat jednou nebo dvakrát ročně. K centrálnímu vysavači je dostupné množství příslušenství, různé nástavce či kartáče.

Grafika1

Žádné komentáře

Napsat komentář