Domů Byt Co o vás prozrazuje symetricky uložený nábytek

Co o vás prozrazuje symetricky uložený nábytek

Už jste zažili pocit, že se vám ani přes pokročilé hodině nechtělo z návštěvy odejít? A nebylo to jen kvůli domácím … Zařídit si domov, abyste se v něm cítili dobře, může a nemusí být složité. Stačí využít osvědčené poznatky z psychologie a aplikovat je v interiéru.

Šťastný domov

Podle psychologů naše podvědomí pozitivní vnímá symetricky zařízené interiéry. Mozek totiž musí zpracovat dva různé obrazy vnímané očima do jednoho celku a zvládne to rychleji, pokud jsou stejné, jednoduché a harmonické. Psychologové na univerzitách v Římě a Liverpoolu zjistili, že lidé přidělují k symetrickým obrázkem pozitivní pojmy. Negativní naopak přiřazovaly k nevyváženým. Při jiném průzkumu měřili aktivitu obličejových svalů, které se podílejí na úsměvu. Nejaktivnější byli, když se lidé dívali na harmonické obrázky.

Symetrie v interiéru

Symetrický interiér vytvoříte, pokud se předměty opakují nebo jsou zrcadlově umístěny podél středové osy. Můžete ji dosáhnout opakováním vzoru, lineárním uspořádáním nábytku i vhodnými barvami. V každé místnosti se může nacházet symetrický prvek. V koupelně například dvě umyvadla, v ložnici noční stolky z obou stran nebo stejné lampy, v obývacím pokoji ji mohou reprezentovat dvě naproti sobě umístěné sedačky. Symetricky zařízený prostor vyvolává pocity stability, klidu a důstojnosti.

Pozitivní účinek asymetrie

Na některé lidi působí symetrie nudně a sterilně. Interiér se špetkou asymetrie je autentičtější, uvolněnější a domáckejší. Působí dynamicky a méně „přísně“. Asymetrické prvky vnesou do interiéru hloubku a zajímavost. Použijte několik různých typů objektů, které mají společné rysy, například materiál, velikost či hmotnost. Umístěte je rovnoměrně daleko od středové osy. Využít můžete předměty s komplikovanějšími tvary a pestřejší vzory. Zařídit asymetrický interiér tak, aby působil harmonicky je náročnější.

Do malých prostor

Hra se symetrií a asymetrií jsou vhodné i do malých prostor. Při vstupu do místnosti má zaujmout pozornost výrazný prvek. Může to být krb, dekorace, bytové zařízení nebo architektonické detaily. Měl by být tím „nejtěžším objektem“ v místnosti, případně ho třeba vyvážit podobným objektem na opačné straně. Rovnováhu vytvoříte i skupinou menších předmětů, například centrálně umístěný jídelní stůl se židlemi. Zařízení proporčně přizpůsobte velikosti místnosti, aby se v něm neztrácelo. Pokud jsou stropy příliš vysoké, snižte je alespoň opticky pomocí barvy.

Je pro vás vhodná symetrie či asymetrie?

Extroverti jsou doslova hladoví po dojmech, introverti nepotřebují mnoho vnějších podnětů. Jejich život se odehrává ve vlastním vnitřním světě. Proto upřednostňují klidný a harmonický interiér založený na symetrii, vyváženosti a neutrálních uklidňujících barvách. V jejich bytech dominují měkké a elegantní linie, zaoblené tvary, minimum výzdoby. Extroverti si „dopřávají“, najdete u nich mnoho dekorací, více asymetrických prvků, dynamiku ostrých hran, více nepravidelnosti a prvků, které navzájem nemusí ladit.

2702613

Žádné komentáře

Napsat komentář