Domů Stavba a rekonstrukce Dřevostavby a CLT panely

Dřevostavby a CLT panely

Dřevostavby lze stavět několika způsoby. V tomto případě nejde ani o srub, ani o rámečkové nebo sloupkové konstrukci. Jde o prefabrikované a velkoformátové panely vyrobené z masivního dřeva.

Konstrukce domu, vyrobeného z CLT panelů, je obvykle dřevěná v celém průřezu.Vysušené lamely – desky, v našich končinách obvykle smrkové, se skládají a lepí do minimálně tří vrstev otočených vůči sobě pod úhlem 90 stupňů. Od toho je odvozen i název panelů, CLT jsou začáteční písmena z anglických slov: cross laminated timber.

Rychle postavený dům

Panely mohou mít velikost až 12 x 2,5 metrů. Vyrábějí se ve fabrice přesně podle individuálního projektu s přesností na dvě desetiny milimetru. Odtud je na stavbu přivážejí nákladní auta. Je zapotřebí i jeřáb, který je na místě poskládá jako stavebnici.I proto může být hrubá stavba běžného rodinného domu už za jeden den pod střechou.Stavět se přitom dá v průběhu celého roku. Kromě toho je konstrukční technologie vhodná i pro rekonstrukce, přístavby a nástavby, ale i v kombinaci s zděnou stavbou.

Výhody CLT panelů

V takto lepeném masivním dřevu se netvoří trhliny. Stěny na sebe přebírají i statickou funkci, takže stavby se obejdou bez nosných sloupů. K dobrým vlastnostem patří i vzduchotěsnost, proto v skladbě stěn nebývá navržena dodatečná fóliová parozábrana. Zároveň jsou však CLT panely difuzně otevřené, laicky řečeno, dům dýchá.

nizkoenergeticka-drevostavba-rd-nova-ves-04

Žádné komentáře

Napsat komentář