Domů Byt Dům z kontejnerů

Dům z kontejnerů

Možná se i postarší americký pár, Martha Moseley a Bill Mathesius, báli, že jednoho dne jim budou trčet nohy z kontejneru, a tak se rozhodli pro radikální – a odvážné – řešení: rovnou se do něj přestěhovali. Jejich novým bydlištěm se však nestala popelnice, ale přepravní kontejner. Přesněji, 11 takových kovových kvádrů. Poskládali je na betonové základy do tří podlaží, různé pospojovaly a vytvořili si originální, a zejména levné vlastní bydlení.

Není pochyb, že jejich bydlení se liší od ostatních domů z předválečného období v okolí. Marthe a Billovi to však starosti nedělá – prý jsou fanoušky industriálu a nápad použít kontejnery prý přišel jako znamení osudu. Pozemek prý koupili od předchozího majitele s vybudovanými betonovými základy a od začátku měli představu, že chtějí použít vysloveně industriální materiály. Když se ukázalo, že na základy přesně na chlup sednou lodní kontejnery, bylo rozhodnuto. Celková obytná plocha kontejnerového domu je 668 m², včetně dvou rozlehlých teras. Rozmístění kontejnerů a jejich rozdělení na pokoje jsou produktem obou partnerů. Dokonce i většinu nábytku, zarámovaných fotografií, obrazů a soch navrhl a vyrobil Bill. Kdo by řekl, že místní soudce má takové šikovné ruce, však?

Nechceme ho přechválit, ale i design těchto posuvných dveří navrhl Bill. Mít tak takového Billa doma …V přízemí se nachází jen garáž a sklad – dům totiž stojí v záplavové oblasti řeky Delaware, která má přísnější pravidla výstavby. Obytná plocha se tedy nachází na dvou horních patrech. Majitelé se úmyslně snažili co nejvíce otevřít prostor, aby zrušily hranice poměrně úzkých kontejnerů. Ne všechny struktury však skryli pod sádrokarton – nakonec, jejich ambicí nebylo potřít industriální vzhled, jen ho mírně zútulnit.Dům stojí v oblasti, kde na přelomu 30. a 40. let minulého století vyrostlo několik letních bungalovů. V současnosti je však většina z nich obydlena celoročně. Klidný kraj se vzrostlou zelení a prostorem mezi pozemky, které poskytují domácím dostatek soukromí, učaroval mnohým párům v produktivním věku. Navíc komunita se nachází jen pár kilometrů od Trentonu, hlavního města amerického státu New Jersey, kde Bill stále pracuje jako soudce.

Zajímavostí, kterou bychom jinak snadno přehlédli, je podlaha.Dřevotřískové panely totiž nejsou přibity na podklad, jak by se dalo předpokládat, ale jsou upevněny jeden o druhý. Takto může materiál volnější pracovat během letních veder nebo zimních mrazů.

2700609

Žádné komentáře

Napsat komentář