Domů Stavba a rekonstrukce Fasáda domu – když se setká tradiční omítka s moderním materiálem

Fasáda domu – když se setká tradiční omítka s moderním materiálem

Nebojte se setkání tradiční omítky a moderních materiálů na fasádě domu. Podtrhne charakter domu, opticky vylepší jeho proporce a zakryje nedokonalosti.

Nevkĺouznout výlučně do omítkové rutiny a zajistit fasádě domu dlouhou životnost i na extrémně namáhaných místech dokáží odolnější obklady. Finančně jsou sice náročnější jako omítka, ale obložení pouze určitých ploch stojí za to. Kromě ochrany fasády podtrhnou design domu a vypíchnou zajímavé architektonické prvky.

Současné obkladové trendy jsou přírodní materiál, dřevo, kamen a cihly. Při výběru však hraje roli i bezprostřední okolí domu. Stavba v lese a v blízkosti stromů bude mít jiné nároky než vila v městském shluku.

Podoby dřeva

Dřevo je přirozené, krásné a patří mezi nejlepší izolanty. Obklad z dřevěných desek nebo lamel rozbije velké plochy omítky. Instaluje se svisle, vodorovně nebo šikmo. V kombinaci s hladkou omítkou můžete pracovat s optickými efekty na fasádě domu.Chcete-li dosáhnout optické rozšíření stavby, zvolte vodorovný variantu, svislé linie desek podtrhnou vertikální efekt. S úhlopříčkami však opatrně, ne vždy vedou ke šťastnému výsledku. Dřevo podléhá vlivům počasí, mění barevnost, bledne, šedne.

Když je správně použito a provětráno, jeho životnost je vysoká. Pokud se rozhodnete obklad na fasádě nenatírat, pěkný je, když stárne po celé ploše stejně. Použijte ho tedy na místa, kde bude stejně ovlivňován počasím. Ve stínu, tam, kde chrání dřevo balkony, přesahy střech či různé členitosti, bude tmavší naopak na místech, kde dosáhnou sluneční paprsky, zase bledší. Stejný vzhled obkladu po celou dobu a všude nedocílíte bez povrchové úpravy, je třeba ho pravidelně natírat.

Na fasádu vybírejte raději odolnější dřeviny, které nevyžadují náročnou údržbu. Z našich dřevin se osvědčil modřín. Neublíží mu vlhkost, pouze časem zešedne, pokud se nerozhodnete pro nátěr. Zvolit můžete i tepelně upravené dřevo – termodřevo s výrazně vylepšenými vlastnostmi či některé z přirozeně odolných exotických dřevin.

Stále častěji se prosazují i ​​obklady z konglomerovaného dřeva – desky z dýhy, dřevotřískové a dřevovláknité. Kromě odolnosti proti povětrnostním vlivům vynikají nižší cenou. Dřevěné obklady se vždy instalují na nosný rošt. Musí být vytvořen tak, aby za obkladem mohl proudit vzduch a odvětrává případnou vlhkost.

Efektní cihličky

Oceňuje se nejen vzhled lícových cihel, ale i jejich dlouhá životnost, bezúdržbovost a vynikající samočisticí funkce. Právě proto se nejvíce využívají na obložení soklu.Pokud ho však nechcete zvýraznit, zatáhněte obklad na celou stěnu. V tomto případě vyberte tmavší barvu fasády vzhledem k špinění její spodní části. Při použití cihliček pouze na soklu je dobré, pokud se ještě někde na fasádě zopakují.

Například kolem oken, na štítových stěnách nebo vystupujících prvcích fasády, zvláště, pokud jsou orientované na klimaticky Nejnamáhanějším stranu. Uplatnění mohou mít i na plotě, podlaze terasy či jiných zahradních prvcích. Cihličkový vzhled dosáhnete zděním z lícových cihel nebo lepením cihelných obkladových pásků.

V prvním případě je lícové zdivo součástí obvodové stěny s provětrání vzduchovou mezerou, ale představuje samostatnou zděnou konstrukci, která se musí vhodným způsobem založit. Levnější a rychlejší je lepení pásků speciálními lepidly, které nechávají zdi dýchat. Ve srovnání s předsazenou stěnou jsou však méně trvanlivé.Velmi efektní jsou i imitace cihly, které jsou lehčí než originál a nezatíží fasádu.

Éra kamene

Chcete-li umocnit přírodní ráz domu, omítku zkombinujte s kamenem. Jeho obliba v poslední době stoupá i pro stále kvalitnější zpracování. Nové technologie umožňují aplikaci kamene i na větších plochách jako jen na obložení soklu. Netřeba to však s ním přehánět. Atraktivní působí, pokud jsou kamenné plochy členité a lámou se v úhlech. Jeho efekt zvýší kombinace s omítkou, rozumí si také s dřevem. Jakmile začne plocha narůstat, fasáda se stává fádní a nudnou.

Obložit větší plochy vyžaduje zednické dovednosti, protože podklad musí být rovný a únosný. Je třeba si uvědomit, že hmotnost kamenného obkladu při tloušťce od 5 do 7 centimetrů může být až 65 kilogramů na čtvereční metr. Proto je třeba respektovat statický posudek podkladu, případně i celé stavby při jeho rozsáhlejším použití.

Limitující není ani zateplená fasáda, pokud je použit a kvalitně zrealizován certifikovaný systém. Z kamene se nejčastěji používá andezit, pískovec, travertin a žula, objevuje se i břidlice, čedič a vápenec. Variabilnější a levnější jsou obkladové imitace kamene.Zatímco přírodní kámen má dané a neměnné vlastnosti, imitacím jejich lze taktéž cíleně dodat. Nejčastěji tvoří základ imitací betonová směs s drtí z přírodního kamene.

09_magicrete_5

Žádné komentáře

Napsat komentář