Domů Stavba a rekonstrukce Zdít či stavět ze dřeva?

Zdít či stavět ze dřeva?

Zvažujete, do jakého typu stavby se pustit? Při rozhodování vám pomůže znalost jejich plusů a mínusů.

Když srovnáte dům zhotovený z pórobetonových tvárnic s dřevostavbou se stejnou zastavěnou plochou, cenový rozdíl mezi nimi je vzhledem k celý rozpočet minimální.Dřevostavba však dokáže ušetřit více energie při užívání a více času při výstavbě. A čas jsou peníze – náklady na lešení, stavbaře i k pronájmu potřebných zařízení.

Pozemek na bydlení

Rodinné domy se dnes staví většinou na pozemcích s plochou 400 až 800 m2. Pro oba typy domů, pórobetonové i dřevěné, takový pozemek stačí, protože většina stavitelů plánuje dům se zastavěnou plochou okolo 150 m2. Při stejném půdorysu však při dřevostavbě získáte na užitnou plochu více čtverečních metrů než při stavbě z pórobetonových tvárnic, které jsou u novostaveb oblíbeným materiálem.

Od základů

Požadavky na základy domu z tvárnic a základy dřevostavby jsou stejné. No základovou desku dřevostavby můžete postavit i  zemní vruty, což je rychlejší a levnější řešení než klasické základy. Při této technologii se však doporučuje provést předem geologický průzkum podloží, za který zaplatíte od 13 500 do 40 500 Kč, podle počtu požadovaných výkonů.

Jak rostou stěny

V rychlosti stavby vyhrává dřevostavba na celé čáře. Hrubou stavbu dřevěného domu lze dokončit do tří až čtyř týdnů a tento čas se dá ještě zkrátit využitím prefabrikovaných panelů. Postavit zděnou stavbu trvá minimálně tři měsíce. Urychlit stavbu zděného domu se nevyplácí, zdivo vyžaduje čas na vysušení, přílišný shon může mít za následek i narušení konstrukce.

V dřevostavbě začnete spíše is vnitřními pracemi, při její stavbě jsou totiž mokré procesy omezeny na minimum. Interiérové ​​stěny nevyžadují omítku, takže relativní vlhkost pod 52 procent, potřebnou na bezproblémové ukládání podlah, dosáhne za pár dní.

Energetická úspora

Novostavby s moderními stavebními materiály dnes běžně dosahují energetickou třídu B. Posunout dům na nízkoenergetický nebo pasivní standard vyžaduje u domu z pórobetonových tvárnic výše investice. Dřevostavby zvládnou tento posun bez problémů a s minimálními náklady. Jejich tepelněizolační vlastnosti jsou nepřekonatelné. Mají sice málo „těžkých“ akumulačních prvků, takže rychle vychladnou, ale v zimě se vyhřejí a v létě vyvětrají rychleji než zděné domy.

Mají poměrně nízkou hmotnost, snadno se s nimi manipuluje a díky jejich přesným a rovným rozměrům je práce snadná a rychlá. u zděného domu. Zděné stavby se běžně staví s obvodovou konstrukcí s tloušťkou 40 – 60 cm, tloušťka tvárnice a tepelná izolace jsou v ní zastoupeny v poměru přibližně 1: 1. Obvodová stěna dřevostavby má při stejných tepelněizolačních vlastnostech tloušťku přibližně 30 cm, což je výrazný přírůstek užitkové plochy .

Změny v programu

Často se stává, že některé detaily vysvitne až přímo při stavbě a pak vyžadují změny v projektu, posouvání příček či překládání rozvodů. Při těchto problémech je dřevostavba variabilnější, změny se v ní dají provádět i za půl hodiny, zatím zda při zděné stavbě vznikají prostoje několik dní. Umístění zařízení mějte vyřešeny již ve fázi projektu. Zejména při dřevodomy je třeba předem vědět, na kterých stěnách bude zavěšené těžší zařízení, aby byly na to připraveny.

Na sto let

Mnozí z těch, kteří uvažují o dřevostavbě, se obávají jejich údajné kratší životnosti.Odborníci tyto názory vyvracejí. Životnost moderních domů, zděných i dřevěných, se dnes odhaduje přibližně na sto let a více, v závislosti na tom, jak se o ně staráte.Potvrzením trvanlivosti sendvičových staveb může být jeden z prvních takových domů v Rakousku. Postavila ho renomovaná firma Hartl Haus a v roce 2010 oslavil sto let své existence.

Dřevostavba vyžaduje větší preciznost při technických detailech jako dům z tvárnic.Zvláštní pozornost je třeba věnovat správnému umístění a utěsnění tepelné izolace a ochranných fólií, parobrzdových i parotěsných. Stejně důležité je důkladně utěsnit osazení oken. Doporučuji použít těsnící pásky, ze strany interiéru parobrzdových a z exteriéru paropropustnou, protože při netěsnosti může vlhkost proniknout do konstrukce a poškodit ji zevnitř.

2015-08-14-13.51.57

Žádné komentáře

Napsat komentář