Domů Zahrada Mladí manželé toužili po moderní zahradě ideální na odpočinek

Mladí manželé toužili po moderní zahradě ideální na odpočinek

Noví majitelé prvorepublikové vily v pražské vilové čtvrti dopřáli své zahradě pořádný vizuální restart.

Přirozeně svažitý terén s trávníkem, několik dospělých stromů, u plotu střižené rostliny, užitná část se zeleninovými záhony a několika ovocnými stromy – to byste tu našli před pár lety. Mladí manželé se dvěma malými dětmi chtěli prostor zatraktivnit a vytvořit odpočinkové zázemí. Lákala je také představa kvetoucích a  celoročně zajímavých květinových záhonů . Mysleli i na děti. Kromě pískoviště měl přibýt rovný terén ideální pro míčové hry. Oslovili tři zahradní ateliéry, jejichž práce se jim líbily, a dali si vypracovat první skici. V této malé soukromé soutěži obstál zahradní ateliér Fler.

Zcela nově

„Těžištěm nového řešení,“ vzpomíná Ferdinand Leffler, „se mělo stát vytvoření soukromého místa pro rodinu, ve kterém je odpočinek na prvním místě. To znamenalo v porovnání s tím, co zde bylo, zcela nový koncept. Vytvoření rovinatého úseku si vyžádalo i razantnější terénní práce se stavbou opěrných zídek a s vytvořením teras. Vylepšovali jsme i půdu. Obohatili jsme ji o písek a kompost, které se do ní pořádně zamíchaly. „

Architekti – na návrhu spolupracovala i Ferdinandova kolegyně Natália Vataščinová – přistupovali k zadání citlivě is ohledem na původní dřeviny. „Dospělá zeleň je v zahradě obvykle velké plus. Výrazně dotváří prostor, cloní od ulice a v létě poskytuje stín. Samozřejmě, pokud byla, ačkoli před desítkami let, vysazená na vhodném místě. A tady byla. Dospělé duby a javory se staly součástí teras a vše působí tak, jakoby to rostlo spolu už odedávna. „ Domácí milují rajčata a v létě čerstvé bylinky , a tak jedním z požadavků byla i menší užitná část. Ta našla místo za domem. Kromě skleníku a vyvýšených záhonů s jahodami a bylinkami sem velmi příjemně zapadl i vizuálně moderní zahradní domek v tradičním tvaru.

Dobře namixované záhony

Atraktivitu, hravost, ba až jistou veselost sem vnášejí příjemné kombinace množství kvetoucích rostlin. „Záhony jsou situovány zejména na nově vzniklých terasách pod dospělými stromy,“ říká Natália Vataščinová. „Proto jsme vybírali převážně stínomilné druhy. Namixovali jsme je tak, aby stále něco kvetlo. Vše je laděné v elegantní a slavnostní smetanové, která je jemně okořeněna růžovou a fialkovou.

Na jaře rozkvétají z dřevin rododendrony, šeříky a kaliny, z trvalek kosatce, pivoňky, bergénie, orlíčky a z cibulovin česnek. Začátkem léta se přidávají velké květenství smetanově hortenzií doplněné růžovými Astilbe a žlutozelenými nenápadnými kontryhel. Později se vybarví náprstníky a nenáročné funkie. Nejvíce stinné místa porosty půdopokryvá barvínek a břečťan . Přestože jednotlivé kameny jsou v opěrném zídce spojeny betonem kvůli lepší stabilitě, mezi mnoha ponechali mezery na rozchodníky a skalní růže, díky čemuž zídku působí mnohem přirozeněji. „

Nový návrh počítal i s novými stromy, aby i do budoucna zůstala kostra prostoru zachována. Přibyly viackmenné břízy a muchovník, platan a dřezovec zajímavá dlouhými lusky.

Sochy na zkoušku

Přemýšlíte nad koupí uměleckého díla do vlastní zahrady? A slyšeli jste už o tom, že než sochu koupíte, můžete si ji nejprve pronajmout? Výhody tohoto řešení jsou jasné. Předejdete vyhození peněz v případě, že se vám socha na daném místě nakonec nebude líbit. Po uplynutí dohodnutého času, například půl roku či roku, sochu jednoduše vrátíte. A pokud se s ní sžijete, zaplatíte za ni. Tak to bylo i v této zahradě. Kovové sochy, které vidíte na některých fotkách, se na zídek slunili a vyhřívali půl roku. A přestože si investoři obvykle na sochy zvyknou až natolik, že si zahradu bez nich už nedovedou představit, tu nakonec putovaly zpět do galerie. Přesně podle přání domácích a bez zbytečně vyhozených peněz.

„Pan domu je pracovně velmi vytížen a zadání nechal na svou polovičku, která nám dala volnou ruku. Krátce před zahájením realizace se však ukázalo, že investor má na mnoho věcí poměrně vyhraněný názor, o kterém jsme nevěděli. Museli jsme se vrátit zcela na začátek procesu, což realizaci o něco zdrželo. Proto před tím, než si pozvete zahradního architekta, sedněte si spolu celá rodina a povídejte si o představách a touhách, které jsou spojeny s trávením času v zahradě, a proberte i její vizuální podobu. „

Žádné komentáře

Napsat komentář