Domů Interiér Koupelny Potřebujete koupelnu pro starší ročník?

Potřebujete koupelnu pro starší ročník?

V padesátce jsme sice stále vitální a do důchodu je daleko, ale právě po překročení tohoto věku se začínáme na stáří připravovat. Obyčejně se to odrazí v koupelně.

Děti jsou odrostlé, stará koupelna má co-to odžité a seniorský věk klepe na dveře – ideální čas na rekonstrukci koupelny. Třeba začít počítat s omezeními, která přibývající roky s sebou přinesou, myslet na dostatečný komfort, bezpečnost – vše spolu v pěkném obalu, ideálně bez toho, abyste se vzdali toho, co máte rádi.

Co nejdéle sám

Stáří dříve či později s sebou přinese tělesnou slabost a pohybové omezení. Zařiďte si tedy novou koupelnu tak, abyste zvládali starat se o sebe co nejdéle sami. Myslete na její praktickou stránku iz důvodu, že na relax a očistu budete potřebovat více času. Dbejte na její vybavení, výšku nábytku i použité materiály.

Vše ať máte na dosah. Pračku zkuste přestěhovat do kuchyně. Její místo ať raději zaujme pohodlná taburetka či v případě toalety spojené s koupelnou například bidet, který ve vyšším věku jistě využijete. Pokud na něj není místo, zvažte toaletu se zabudovaným bidetem. Otevřené police jsou zbytečný prostor na usazování prachu, nedostupný úložný prostor pod stropem a víceúrovňovou podlahu se schůdky třeba okamžitě sjednotit.

Bez kompromisů

Dnes se možná nevíte zříci horkých lázní, ale o dvacet let může být vstup do vany a výstup z ní problém. Ovšem, ideální je, pokud máte prostorové možnosti na vanu i sprchový kout .

Pokud ne, často se stává, že při přetváření koupelny na bezbariérový prostor se vany vzdáváte. Přitom to vůbec není nutné. Na trhu jsou totiž i vany s dveřmi. Ty díky zástěně nahradí i sprchový kout. V mnohých je integrován i prostor na sezení. Sprchový kout zas můžete doplnit o sklopná sedadla či přenosné taburetky.

Bezpečně a komfortně

Je naprosto jasné, že v domácí koupelně se nechcete cítit jako v sanatoriu. Naopak, bezpečná a  komfortně vybavená koupelna pro seniory vůbec nemusí působit nemocničně.

Množství skutečně stylových obkladů a dlažeb je s protiskluzovou úpravou. Co se věšáků na ručníky týká, stojanové nechte v obchodě a pořiďte si podélně masivní držáky, které se připevňují na stěnu. Umístěte je blízko vany a nápomocné vám budou i při hygieně.

Hlavně široké

Sprchové vaničky na úrovni podlahy či sprchy bez vaničky jsou nejpraktičtější, ale ne vždy je lze z důvodu nutného zvýšení podlahy využít. Tehdy se zajímejte o hloubku vaničky a pokud je to možné, sáhněte po co nejnižší. Důležité jsou i rozměry sprchového koutu a šířka vstupu. Ten vybírejte co nejširší, stejně jako vybavení.

Některé mají sedadla a hydromasážní panely, které ve vyšším věku poslouží i na mytí těla, aniž byste se museli ohýbat. Všimněte si také otevírání, přičemž myslete na pohodlný přístup a také manipulaci osoby, která vám jednoho dne bude pomáhat. Který bude pro vás nejlepší, zjistíte tak, že si ho u prodejce vyzkoušíte.

Upřednostněte model, který má bezpečnostní sklo, široký bezbariérový vstup , zdvihový mechanismus pro aretaci a povrch nenáročný na údržbu. A možná nakonec zjistíte, že nejlepší vám sedne řešení se závěsem a bez omezující zástěny. Na skleněné umyvadlo či vysokoleštené povrchy také raději zapomeňte.

Žádné komentáře

Napsat komentář