Domů Zahrada Sbírejte a stříhejte bylinky

Sbírejte a stříhejte bylinky

Před tím než začnou bylinky intenzivně kvést, je čas na jejich sběr. Stříhejte je však šetrně, ať mohou bez problémů pokračovat v růstu dále. Pokud máte úrodu velkou, udělejte si zásoby.

Sběr

Když majoránka začne nasazovat pupeny na koncích výhonků, je čas na sběr. Majoránka má tehdy velmi intenzivní vůni.

Máta peprná, dobromysl a meduňka rovněž sklízejí před rozkvětem. Postupujte tak, že celé bylinné stonky odřízněte při zemi a připravte je na sušení.

Stříhejte jen konce

Ideální by bylo odstřihávat pouze konce výhonků, které jsou nejchutnější.Když odříznete terminálový výhonek, stonek se rozvětvuje a dolní část nezůstane holá.

Nechť dále roste

Při sbírání aromatických listů petržele postupujte zvenčí do středu rostliny, ale zachovejte středové srdíčko, aby se rostlina nadále dobře vyvíjela. Odrůdy naťového petržele mají hladké i kudrnaté listy, přičemž hladké listy bývají aromatičtější.

Do zásoby

Bylinky, které hned nespotřebujete, nadrobno nasekejte a v menších dávkách dejte zmrazit. Kromě toho je můžete usušit nebo je můžete použít jako aromatickou přísadu do octa či oleje.

Pro zdraví

Od 24. června je ideální čas na sběr květů třezalky, z nichž se vyrábějí různé domácí produkty. V tomto období mají totiž květy největší obsah účinných látek. Velmi oblíbený je olej nebo sádlo z květů.

Žádné komentáře

Napsat komentář