Domů Zahrada Zajistěte si jezírko bez řas

Zajistěte si jezírko bez řas

Jakmile začne stoupat teplota, zjistíme, že se nám v jezírku rozmnožili řasy. Starosti nám dělají zejména nitkovité řasy, které se velmi rychle rozmnožují a vodu zcela zakalí. Ale až tak daleko to nemusí zajít.

Řasy se rozmnožují až tehdy, když se v jezírku nachází příliš mnoho živin a voda se rychle ohřívá. Už při zakládání jezírka proto dbáme, aby bylo alespoň několik hodin během dne ukryté ve stínu.

Vysoký obsah živin může být zapříčiněn exkrementy ryb, zbytky krmiva, rozkladem odumřelých částí rostlin, ale také hnojivy či okolní půdou s vysokým obsahem živin, které se při deštích mohou dostat do jezírka.

 Vodní rostliny jako růžkatec nebo bahnička jsou velmi užitečné. Na svůj růst odebírají z vody živiny a současně ji zásobují kyslíkem. Totéž platí i pro rostliny s plovoucími listy, jako jsou lekníny nebo vodnianka.

Další možnost, jak udržet živiny na uzdě, jsou jemně pórovité horniny, které je vážou. Například zeolit, který můžeme přidat do substrátu při vysazování rostlin. Po 50 dnech bychom měli zeolity z jezírka vyjmout a vyměnit za nové.

Všechna tato opatření potřebují trochu času, než se dostaví účinek. Jako první pomoc pomůže pouze vylovení řas pomocí síta nebo jinými pomůckami. Řasy se dají velmi dobře kompostovat.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář