Domů Stavba a rekonstrukce Zvolíte střešní okno nebo vikýře? (1. část)

Zvolíte střešní okno nebo vikýře? (1. část)

Aby bylo bydlení pod střechou zdravé a pohodlné, je třeba v něm zajistit dostatek světla, ale i schopnost eliminovat ho, čerstvý vzduch a kontakt s exteriérem.

Nejjednodušší je umístit obytné místnosti při štítové zdi, kde se poměrně dobře instalují okna. Okno v štítové stěně však nestačí k osvětlení podkroví a budete muset naplánovat vikýře nebo oblíbenější střešní okna. Jen tak dosáhnete, aby prosklená plocha měla asi 10 až 15 procent podlahové velikosti místnosti, jak to požaduje norma.

Co nejvíce světla

Účinnější prosvětlí prostor více menších oken rovnoměrně rozmístěných ve střeše jako jedno velké okno se stejnou plochou skla. Vhodnější jsou užší a vyšší okna jako níže a širší. Od potřeby osvětlení konkrétního prostoru a od osobního vkusu závisí, zda v něm umístíte samostatné střešní okno či vikýř nebo je zkombinujete do různých sestav. Největší výhodou podkrovních bytů je výhled paradoxně pro střešní okna často nevyužitou. Světlost interiéru ovlivňuje i ostění střešního okna a také bílé stěny. Každá jiná barva světlo pohlcuje.

Okna ve střeše

Střešní okno vybírejte podle sklonu střechy. Čím je sklon menší, tím déle okno budete potřebovat k dosažení optimálního pohodlí. Do strmějších střech postačí kratší okna, nejlépe kyvné, otáčející se kolem středového čepu až o 180 stupňů. Do střech s nižším sklonem nebo do větších výšek se hodí výklopná okna. Otevírají se směrem ven, poskytují volný výhled, neomezují pohyb kolem okna a neubírají z prostoru. Všechny výhody výkyvných a výklopných oken mají kombinované výklopně-výkyvné okna. Šíření světla v místnosti střešními okny ovlivní i tvar ostění.

Nejefektivnější výsledků dosáhnete, pokud je horní ostění horizontálně a spodní vertikálně. Při výběru střešního okna zvažte i umístění kliky na něm. Není stanoveno ani dáno, zda ji máte mít hor, nebo dole. Závisí to od osobního pohodlí, jednoduché manipulace a snadného přístupu.

Důležité je, aby klika překáželi nábytku a nepřekážela při otevírání. Chcete-li okno otevírat zespodu, vhodné je výklopně-výkyvné a jeho spodní hrana by měla být ve výšce 120 centimetrů. Jen tehdy bude jeho obsluha pohodlná. Nevýhodou takové výšky parapetu je nepohodlný výhled přes střešní okno a nábytek pod oknem ztěžuje jeho obsluhu. V případě horního otevírání má být spodní hrana střešního okna ve výšce svislé stěny. Trh nabízí i sestavu střešních oken, které se po vyklopení směrem ven přemění na malý balkon.

Žádné komentáře

Napsat komentář