Domů Zahrada Květinové repelenty: Které rostlinky nás v zahradě ochrání před nepříjemným hmyzem?

Květinové repelenty: Které rostlinky nás v zahradě ochrání před nepříjemným hmyzem?

Víte, že existují květiny a bylinky, které odpuzují nepříjemný hmyz? Nejsou náročné na péči a zaručeně fungují. Stačí je už jen vysadit.

Mezi nejznámější květinové repelenty patří aksamitníku. Tyto nenáročné letničky vás budou těšit žlutými či oranžovými květy prakticky celou sezónu až do mrazů. Zářivými květy přivábí motýli i užitečný hmyz. Jejich vůně sice odpuzuje komáry ale vadí i některým lidem. Pokud k nim patříte, sáhněte raději po levanduli. Její vůně nevábně otravný hmyz a na člověka působí uklidňujícím dojmem. Navíc ji využijete na přípravu čaje, pudinku, zajímavou příchuť dodá i zákuskem.

Oblíbené muškáty

Muškát ‚Moskito Schocker‘ je balkonovky, která ochrání před dotěrným hmyzem. Jeho pěkný hustý vzrůst podpoříte pravidelným zaštipováním. Vynikne i samostatně v nádobě ve světlém koutě. I odrůda ‚Citronella‘ má kromě zajímavých květů atraktivní listy a šíří kolem sebe intenzivní citrónové aroma.

Účinné jsou i bylinky

Jako přírodní repelent se osvědčily i klasické bylinky, například rozmarýn, pažitka, meduňka či bazalka. Šťáva z jejích lístků navíc pomáhá zmírnit nepříjemnosti po štípnutí komárem. Dobře vás ochrání i bylinky s citrónovou aroma jako meduňka, Aloisie citrónová, známá jako Lipí, či citrónová tráva. Její aroma se často používá při výrobě repelentních rozprašovačů.

Udělejte si sami

Dekorativní repelent ze živých květin si snadno a rychle vyrobíte i sami. Do vázičky naaranžujte květy levandule, šanty, lichořeřišnice či fenyklu. Otravný hmyz pomáhají odlákat i zářivé květy měsíčku. Velmi dobře zabírá i aroma čerstvě odtržených rajčat.

Žádné komentáře

Napsat komentář