Domů Interiér Jak vybrat správné takovou malou drobnost, jakou je klika dveří?

Jak vybrat správné takovou malou drobnost, jakou je klika dveří?

I ty nejkrásnější dveře jsou bez nich nefunkční. Víte, jaké kliky správně vybrat?

Horkým trendem jsou kliky v odstínech, které ohřejí prostor. Tedy v barvě bronzu, mosazi a zlata. Ve vysokém lesku i matném provedení. Ideálně v kombinaci s černými dveřmi nebo tmavým dřevem. Pokud však neplánujete přizpůsobovat svou domácnost posledním výkřikem módy, naše rada zní: Sladit tvar, materiál, kvalitu a design interiérových klik se zbytkem domu. V případě luxusních kousků je nechat vyniknout. Alfou a omegou je, aby vám klika dobře padla do ruky.

Jak vybírat?

  • Kliky vždy vybírejte podle dveří. Jiné kování se hodí k plným dřevěným dveřím, jiné k celoskleněným, jiné k posuvným.
  • Jsou dva základní typy klik. Štítové a rozetové. Při rozetových se můžete setkat is označením dělené kování, protože jde o kliky a samostatné rozety. Při štítových štít a klika tvoří jeden celek.
  • Než se vydáte nakupovat, v případě štítových klik byste měli znát vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Standardně je to 72 nebo 90 milimetrů.
  • Rozetové kliky jsou osazeny přišroubováním přes celou tloušťku dveří. V místě zámku tedy budete potřebovat otvory k tomu určené.
  • Pokud jsou dveře zasouvací, kupte držadlo, na výběr je jich skutečně hodně, nebo zvolte takzvanou mušli. Rozdíl je v tom, že mušle je zapuštěna do křídla dveří, zatímco držadlo z nich vystupuje. Pokud zasunujete dveře do zdi, upřednostněte mušli.
  • Kliky na skleněné dveře hledejte v oddělené sekci. Jsou totiž odlišně konstruovány speciálně na tento typ dveří. Doplněné jsou o zámek integrovaný v kování na sklo, nahrazující zadlabací zámek, který se nachází v dřevěných dveřích. Volbou jsou i držadla a mušle na posuvné dveře.
  • V domácnostech s malými dětmi nebo se seniory upřednostněte kliku se zámkem, který lze otevírat a zavírat z obou stran.
  • Při kování typu klika – koule třeba vědět, zda je klika pravá nebo levá. Na rozlišení pravých a levých dveří je DIN norma, kterou by měl ovládat každý prodejce.
  • Pokud máte kazetové nebo čalouněné dveře, jsou pravděpodobně o něco tlustší. Změřte jejich a upozorněte na to prodejce. Ten se postará o to, aby vybral takovou kliku, která nebude dveře při používání poškozovat, zároveň její funkce nebude omezena.
  • Nepodceňujte kvalitu kování. Ve snaze ušetřit to často celé stojí víc. Jen si představte nekvalitní kliky, které se zadrhávají, skřípají nebo z nich opadává barva.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář