Domů Byt Malujeme, natíráme: Jak správně vybrat barvu pro váš domov?

Malujeme, natíráme: Jak správně vybrat barvu pro váš domov?

Změnit barvy stěn je nejrychlejší recept, jak dosáhnout jinou náladu v místnosti. Co všechno mít na zřeteli při výběru toho správného barevného odstínu?

Výběr barvy podle orientace

Pokud je místnost orientována na sever, měli byste se vyhnout chladným tónem jako je modrá, fialová, šedá a zelená. Nejenže prostor opticky zmenší, ještě mu i uberou pár stupňů na pocitové teplotě. Teplé odstíny s přídavkem žluté barvy místnost naopak rozjasní, zvětší a (nejen) opticky prohřejí. Do tohoto soudku patří i spektrum červených, žlutých a hnědých odstínů.

Světlo a barvy

Máme na mysli nejen přirozené světlo, ale i to umělé. Zatímco chladné tóny pod žárovkami šedé, teplé se naopak rozjasní. Zářivky zase zvýrazní zelené, modré a fialové odstíny, teplé barvy se při nich utlumí. Halogenky zkreslují barvy nejméně.

Účel místnosti a několik obecně známých pravidel o účincích barev:

modrá barva

Modrá barva utlumuje aktivitu, je barvou proti stresu. Měly by se jí obklopovat lidé impulzivní, nervózní a naopak, vyhýbat by se jí měli lidé depresivní a melancholičtí. Ideální je do ložnic a dětských pokojů.

žlutá barva

Žlutá barva má stimulující účinky, zvyšuje kreativitu. Hodí se do denních místností jako je jídelna, kuchyň, obývací pokoj nebo pracovna.

červená barva

Dodává prostoru hodně energie a dynamiky. Tvůrčích a energických jedinců dokáže správně podpořit. Vyhýbat by se jí však měli impulzivní lidé. Tuto barvu je vhodné rovněž používat pouze v denních místnostech a nanejvýš na dvou stěnách. V tandemu s bílou bude působit vyváženější.
Pokud máte problémy s přejídáním, vyhněte se jí v jídelně. Výrazně podporuje chuť k jídlu.

zelená barva

Zelená barva je uklidňující barvou, ale zároveň posiluje zrak a pozitivně ovlivňuje mozek. Většina ze zelených odstínů je velmi univerzální, které nic nepokazí v žádné místnosti.

Nezapomeňte!

  • Světlé tóny místnost opticky zvětšují, intenzivní barvy naopak.
  • Pokud chcete malovat jen jednu stěnu v místnosti, měla by to být ta, na kterou se nejčastěji díváte.
  • Sytější odstíny si určitě nechte namíchat u profesionálů. Míchání pastelových tónů byste mohli zvládnout i sami, ale výrazné tóny potřebují strojové promíchání.
  • Jako první začíná malovat strop, vždy směru od okna dovnitř místnosti. Stěny i stropy vyžadují vždy minimálně dva nátěry. Bílý strop vám místnost natáhne do výšky.
  • Ideální čas na malování je za denního světla, podle možností slunečné počasí. Malba vám rychleji vyschne jako při deštivém dni.

Žádné komentáře

Napsat komentář