Domů Interiér Ložnice Dejte si záležet na výběru ložního prádla

Dejte si záležet na výběru ložního prádla

K zdravému spánku přispívají i lůžkoviny a povlečení. Proto jejich výběr nenechte náhodě.

Při koupi lůžkovin zohledněte velikost uživatele, průběh teplot v ložnici během roku, ale i materiálové preference. Obvykle se vám doma sejdou minimálně dvě přikrývky, letní a zimní či přechodná. Celoroční přikrývka se hodí do ložnic, ve kterých je během roku vyrovnaná teplota, případně jako náhradní či hosty.

Péřové

Peří a chmýří není synonymum, ale dvě rozdílné struktury. Chmýří váží asi 0,001 – 0,002 g, do jednoho kila se ho vejde půl až jeden milion. Vzduch mezi ním v přikrývce a ve polštáři je to, co tak dobře izoluje. U nás se nejkvalitnější chmýří získává z hus, druhé v pořadí je kachní.

 Peří se přidává do péřových lůžkovin bez kostrniek. Čím je jich více, tím nižší je kvalita produktu. Označení péřová přikrývka nebo polštář mohou mít lůžkoviny s minimálním podílem prachového peří 60 procent.

Přednosti:
Výborné tepelněizolační vlastnosti. Výplň z prachového peří dokáže pohltit a opět vyvětrat přibližně 8 procent vlhkosti, která se v noci odpařuje z těla. Pozor na krycí materiál, upřednostněte kvalitní hustě tkanou bavlnu, takzvanou sypkovinu, která chmýří ani peří nepropustí ven. Péče: Důležité je pravidelné větrání a natřásání. Na sezónní uložení nepoužívejte plastové pytle, ale jejich položte na bezprašné a suché místo. Asi jednou ročně nebo dle potřeby nechte vyčistit v profesionální prádelně.

Syntetické

Při lůžkovinách se syntetickou výplní se setkáte s umělými vlákny různé kvality. Ty nejkvalitnější se vlastnostmi vyrovnávají přírodním materiálům. Jejich hlavním nedostatkem je, že nejsou schopny regulovat vlhkost z těla. Každou noc vypaříme a vydýcháme přibližně čtvrt litru tekutiny, z toho asi 80 procent skončí pod přikrývkou.

Syntetickým lůžkovin se vyhněte, když máte doma nadměrně potivých spáče. Jako povlečení používejte pouze přírodní materiál, který dokáže absorbovat alespoň část vlhkosti. Dobrá zpráva je, že někteří výrobci si už s tímto nedostatkem poradili. Umělé vlákno kombinují s ovčí vlnou nebo přidávají speciální materiály regulující vlhkost.

Přednosti:

Jsou lehké a snadno udržovatelné, což z nich dělá číslo jedna pro alergiky.

Péče:

Ve většině případů je lze prát doma, buď na 60 nebo až 90 stupních Celsia, ověřte si to na štítku. Po praní snadno schnou, sušička není podmínka, i když výhoda.

Z vlny

Vlákna ovčí vlny mají silnou tendenci plsti se a vytvářet shluky, proto se nepoužívají jako výplň do textilních povlečení, ale se zpracovávají přímo na přikrývku nebo polštář. Kromě ovčího rouna se používá i velbloudí nebo lamí. Pro jemnost a vysokou hřejivost jsou ceněny výrobky z kašmírové a angorské kozy.

Přednosti:

Zvířecí vlas má vysokou schopnost absorpce a následného uvolnění vlhkosti, ovčí rouno pojme vodní páry až do 30 procent svého objemu. Sáhnout po něm by měly zejména nadměrně potivých lidé. Na povrchu vláken se přirozeně nachází živočišný tuk lanolin, svými vlastnostmi podobný vosku. Chrání vlas před znečištěním a snižuje jeho křehkost a lámavost.

Péče:
Lůžkoviny často větrejte a natriasajte. Přibližně jednou za měsíc jemně navlhčete rozprašovačem s vodou, do kterého přidáte regenerační Lanolínový přípravek. Asi jednou ročně nechte profesionálně vyčistit nebo ručně namočte ve vaně a zlehka přitlačujte při teplotě do 30 stupňů Celsia ve speciálním prostředku na praní vlny. Nemněte. Nechte volně vyschnout, ale ne na přímém slunci.

Pod hlavou

Polštář si vyberte zejména podle tvrdosti matrace v oblasti ramen, podle polohy, ve které nejčastěji spíte a podle samotné šířky ramen. Čím více se ramena zaboří do matrace, tím se zmenší vzdálenost mezi uchem a matrací, čili si vystačíte s nižším polštářem ve srovnání s tvrdým matrací.

Obecně platí, že pro spáče na boku a na zádech jsou určeny víceméně stejné typy polštářů. Liší se jen v rozměrech, pokud spíte zejména na zádech, sáhněte po 60 x 40 centimetrů, pokud na boku, lepší je delší, 80 x 40 centimetrů. Při spánku na boku má polštář podpírat hlavu tak, aby se páteř v oblasti krku neohýbala. V poloze na zádech vyplní mezeru mezi rameny a krkem. Při spánku na břiše si vystačíte s nízkým polštářem, případně nepotřebujete žádný.

Ochrání a zútulní

Povlaky mají sílu dotvořit vzhled ložnice. Málo nápadné vzory a barvy vás naladí do klidového režimu, výrazné ráno rychleji postaví na nohy. Vhodné jsou přírodní materiály se schopností regulovat vlhkost, které můžete prát při vysokých teplotách. Většinou jde o bavlnu v různých podobách – hřejivý flanel na zimní období, chladivý satén na léto a krep, se kterým se vyhnete žehlení.

Moderním materiálem je praktický, savý a téměř nemačkavý lyocell z celulózy s lehce chladivým efektem. Směsi zas dodají povlakům nové vlastnosti – vetkané aktivní stříbro zabraňuje růstu bakterií, karbonové vlákno chrání před negativními účinky elektrostatické energie.

Zbavte se roztočů

  • Vhodné jsou lůžkoviny se syntetickou výplní, které můžete často prát i doma při teplotě minimálně 60 ° C.
  • Ostatní lůžkoviny včetně matrace oblečte do antialergických návleků na zip, které šupiny ani roztoče nepropustí. Na ně navlečte klasické povlečení a vyměňujte je jednou za dva týdny.
  • Když vstanete, vyvětrejte ji a nechte vychladnout, až poté ustelte.

Žádné komentáře

Napsat komentář