Domů Zahrada Vybíráme gril na dřevěné uhlí

Vybíráme gril na dřevěné uhlí

V dnešní době je gril téměř nedílnou součástí každé zahrady. Grilování, pokud již na zahradě chalupy nebo domu se stává čím dál tím oblíbenějším. Je to příležitost setkat se s přáteli nebo posedět s rodinou, popovídat si a přitom si pochutnat na něčem dobrém.

Na grilu se mohou připravovat všechny druhy masa, ryb a zeleniny a pokaždé jinak a podle vlastní fantazie. Na trhu existují čtyři druhy grilů: elektrický, plynový, vodní a gril na dřevěné uhlí.

Nejvíce oblíbené jsou grily na dřevěné uhlí. Grily na dřevěné uhlí jsou vyráběny buď z plechu nebo z litiny. Litinové grily lépe udržují teplo. Jsou ale i těžší než plechové, ale tím pádem jsou i stabilnější. Lidé na grilech na dřevěné uhlí oceňují to, že vytváří tu pravou atmosféru grilování s rozpálenými uhlíky.

Jejich nabídka je však velmi široká značkou i cenou a vyberou si mezi nimi i ti nejnáročnější milovníci grilování. A co je velmi důležité – chuť grilovaného pokrmu na tomto typu grilu je nezaměnitelná. Mezi výhody grilů na dřevěné uhlí patří také snadná manipulace a přenosnost.

Mezi nevýhody grilů na dřevěné uhlí patří to, že na přípravu ohně a rozehřátí uhlíků je nutná určitá míra šikovnosti a trpělivosti. Pomoc může být například podpalovač nebo ruční mech. Doba přípravy jídla na tomto typu grilu je trochu delší. Třeba dát pozor na připálení pokrmů, ke kterému může dojít velmi jednoduše. A nakonec je dobré dávat pozor na to, aby tuk z jídla nekapal do ohně. Tomu lze předejít použitím hliníkové tácky.

Při výběru grilu na dřevěné uhlí, je třeba jako první zvážit, jak velký rošt potřebujete. Pro jistotu třeba zkontrolovat zda je i odnímatelný. Co se týče tvaru, tak většina roštů je kulatých nebo obdélníkového. Gril musí být hlavně stabilní a úchyty musí být bezpečné a dobře uchopitelné.

Údržba grilu na dřevěné uhlí

Velmi důležité je si uvědomit u grilu na dřevěné uhlí, čemuž je třeba zabránit při jeho obsluhování ale i údržbě. Uhlí nesmí na začátku hořet, je třeba ho jen rozpálit. Ten pravý čas, kdy je třeba začít grilovat je až tehdy když uhlí má bělavou barvu. Pokud začne uhlí hořet, třeba ho postříkat trochou vody. Někteří lidé nahrazují vodu i pivem. Rozdíl je znát ale jen v tom případě, že pivo zasáhne i samotný grilovaný pokrm.

Údržba grilu je také velmi důležitá, pokud chcete, aby vám gril dlouho vydržel a byl v dobrém stavu. Po každém grilování třeba rošt očistit drátěnkou nebo mosaznou kartáčkem. Pro lepší výsledek třeba gril umýt a použít přípravek určený k čištění grilů a potom otřít suchým hadrem nebo jen nechat oschnout.

Z kotle grilu je třeba vybrat vyhořelého popel. Pro důkladné očištění kotle třeba použít čistící prostředek na kotli grilů a jemnou mosaznou kartáček nebo také drátěnku. Pokud má gril i víčko a je špinavý, je třeba použít k očištění hadr a čisticí prostředek.

Žádné komentáře

Napsat komentář