Domů Zahrada 7 tipů pro začínající zahrádkáře

7 tipů pro začínající zahrádkáře

Konečně se vám splnil sen a vy máte k dispozici svůj vlastní kousek země? Využijte ho, co nejlépe a vypěstujte si vlastní úrodu ovoce a zeleniny. Naše tipy na nenáročné plodiny potěší i městských zahrádkáře, kteří mohou pěstovat na balkoně.

Hrášek 

Pro radost z chutných a sladkých plodů zvolte hrách setý cukrový (Pisum sativa L., sacharatum). Je to nenáročná plodina, která má jedinou speciální požadavek – podepřít stonek. Vysévejte ho od poloviny března do června a dopřejte mu světlé místo. Dopřejte mu pravidelnou zálivku a záhony udržujte bez plevele.

Jarní cibulka

Vděčná zelenina, která je velmi oblíbená. Jarní cibulku vysazujte koncem března až začátkem dubna. Spon je 5x8cm a cibulky se vtlačují ručně. Není náročná na půdu či klimatické podmínky, ale nevyhovují její půdy, které jsou přemokřené. Po vysazení se z úrody budete těšit už po třech či pěti týdnech.

Ředkvička 

Stejně jako jarní cibulka je velmi vděčnou zeleninou i ředkvička. Vysévá se v druhé polovině března do sponu 5x15cm. Při jarním výsevu její dopřejte slunné místo. Existuje množství druhů a v podstatě ji můžete vysévat téměř celoročně, ale při letním výsevu je třeba upřednostnit spíše polostín. Vyhovují její kypré půdy a pravidelná zálivka. Sklizeň vás potěší 4-5 týdnů po vysetí.

Rajčata 

Množství chutí, barev a tvarů nabízejí rajčata. Pro začátečníka se doporučuje koupit si sazenice, kterým třeba dopřát světlé a teplé místo s dostatečným přísunem živin a zálivky.

Červená řepa

Zcela nenáročná kořenová zelenina, která má v sobě množství minerálů a vitamínů. Je proto velmi vhodné zařadit ji do jídelníčku. Vysazuje se v období od dubna až do června. Doba pěstování záleží na rozhodnutí, zda chcete sklízet malé nebo velké bulvy. Není náročná na půdu a zalévat ji stačí v období většího sucha. Zralou červenou řepu rozeznáte podle toho, že její listy začnou ztrácet svěžest.

Brambory

Brambory se vysazují v polovině dubna. Pokud je plánujete pěstovat v pytlích či bedničkách můžete je vysazovat už v březnu. Půda by měla být kyprá s dostatečným přísunem zálivky.

Saláty

Určitě vhodnou volbou pro každého, kdo se zahrádkaření teprve začíná jsou saláty. Římský či kudrnatý, Mizuna či rukola – stačí si jen vybrat z bohaté nabídky. Můžete je vysévat od jara až do konce léta. Sazeničky si můžete vypěstovat uvnitř a pak je přesunout na balkon či terasu. Jelikož salát má mělké kořeny, bude se mu dobře dařit v nádobách.

Žádné komentáře

Napsat komentář