Domů Interiér Dětské pokoje Dětské postýlky

Dětské postýlky

Přestože dnes je v módě udržovat s dítětem co nejtěsnější kontakt, i miminka potřebují mít svůj vlastní prostor . Ten jim zejména v prvních letech života poskytují dětské postýlky, na jejichž výběr se kladou zřejmě nejvíce náročné podmínky z celého segmentu dětského nábytku .

Může za to souhra několika podmínek, které musí postýlky splňovat. Jednak musí být bezpečné, ale zároveň i co nejvíce praktické na manipulaci. Jelikož dítě stráví v dětské postýlce na úvod života dost času, mimořádně důležitým kritériem je i její pohodlnost .

K posteli nebo samostatně?

Základní otázkou , kterou si musíte při výběru dětské postýlky vyřešit, je typ. Nejčastěji se rodiče rozhodují mezi samostatnou dětskou postýlkou a tou, která se dá připojit k posteli. Jedno i druhé řešení má své plusy a minusy.

Chcete-li dětskou postýlku připojitelnou k rodičovské posteli, musí být určitě s odnímatelným bokem pro lepší přístup. Praktické je také to, pokud je na kolečkách , takže s ní mohou rodiče jednodušší a rychlejší manipulovat. Postýlky připojitelné k posteli jsou ale většinou určeny pouze pro nejmenší a proto se připravte na nutnost poměrně časné změny.

Samostatné postýlky mají výhodu v tom, že je možné je používat delší dobu . Mohou být navíc i krásnějšího designu, nemusí jít čistě jen o postel s příčkami. I tyto postýlky mohou mít odnímatelnou bočnici, takže je možné je použít krátkodobě při postel, i když jen za cenu menšího komfortu.

Postýlky s přebalovacím pultem, s baldachýnem is celou výbavou

Druhým kritériem při výběru postele je její výbava . Ty úplně nejlevnější se prodávají pouze jako samostatná konstrukce, ale v nabídce například i postele s přebalovacím pultem nebo i s kompletní výbavou pro nejmenší. Zajímavou kategorií jsou mobilní cestovní postýlky.

Postýlky s baldachýnem jsou velmi dobré například i na léto, kdy se k nim může dokoupit síť proti hmyzu . Takto se dají koupit postýlky pro chlapce i dívky a v celé škále barev od hnědých, přes bílé až po vícebarevné.

Pro větší děti je výběr designu velmi důležitý

Co se týče větších dětí, tady už se klade důraz ne až tak na funkčnost nebo výbavu, ale spíše na design . Tyto postýlky totiž více připomínají ty běžné pro dospělé a to zejména svou velikostí. Některé mají rozměr 80 × 200 , jiné 90 × 200 centimetrů a z hlediska barevnosti si můžete vybrat tak postele se světlým, jakož i s tmavším odstínem.

Vybrat můžete různé pestrobarevné kombinace postelí se zásuvkami či úložným prostorem, ale i zajímavě tvarované palandy například s integrovaným stolkem v dolní části. Ničím neobvyklým nejsou ani postele ve tvaru autíčka nebo hradu.

Správný materiál a výškově nastavitelné dno pro větší bezpečnost

Materiál postýlky je nejen o designu, ale také o bezpečnosti . Plastové dětské postýlky jsou sice o polovinu levnější než dřevěné, ale neposkytují až tak dobrou stabilitu. Ideální tedy je, pokud koupíte dřevěnou postýlku bez hran a s bočnicí , která zabrání dítěti propadnout se ven. Pokud máte dostatek financí, investujte do postýlky z masivu , bude pevnější.

Kromě minimu hran a dostatečně vysokému boku postýlky třeba pamatovat z hlediska bezpečnosti ještě na jednu důležitou vlastnost a to výškově nastavitelné dno . Takovou postýlku si vyberte, pokud máte v plánu ji používat delší dobu, zejména během prvních let, kdy dítě roste nejrychleji.

Jakmile se začne miminko stavět na vlastní nohy a růst, stačí dno postýlky posunout o něco dolů. Nehrozí tak, že by dítě z ní vylezlo a můžete ji mít tedy i namísto samostatné ohrádky na hraní. Důležitá je i celková stabilita, aby už větší dítě nemohlo postýlku například převrhnout ve snaze dostat se ven.

Nezapomeňte ani na povlečení, matraci a příslušenství

Jelikož většinou se postýlky nekupují s komplet výbavou, ale samostatně , pamatujte na veškeré příslušenství, které do ní potřebujete. Úvodem je důležitý pevný a stabilní rošt , který bude tvořit dno postýlky.

Kromě něj třeba i:

  • kvalitní, dostatečné měkký a zejména zdravotně nezávadný matrace, jejíž velikost bude přesně sedět na rošt postýlky
  • doporučuje se koupit i chránič matrace, ideálně v kombinaci spodní části z polyesteru a  vrchní části z pohodlné a měkké bavlny
  • pokud jste si nekoupili postýlku s úložným prostorem, ale bez něj, můžete si dokoupit pod ni například zásuvku s odkládacím místem
  • nezapomeňte ani na povlečení, peřiny, polštáře a deky do postýlky

Postýlky vs. dětské kolébky

Jednou z častých otázek, kterou rodiče řeší, je výběr mezi dětskou postýlkou a dětskou kolébkou. Kolébka nikdy nemůže nahradit plnohodnotnou postel a jde skutečně jen o dočasné řešení pro nejmenší miminka.

Bez kolébky se sice můžete obejít, ale pokud vám to prostorové a finanční možnosti dovolují, zvažte její koupi. Kvalitní kolébka je skvělý pomocník při uspávání , ale určitě si zvolte takovou, která se dá i zafixovat proti houpání a je doplněna o kolečka pro lepší manipulaci s ní.

 

Kde najít kvalitní a dostupné dětské postýlky?

Chtěli by jste si koupit kvalitní dětskou postýlku, ale nechcete za ni zaplatit hotový majlant? V takovém případě se obloukem vyhýbejte zejména dětským obchodům ve velkých nákupních centrech. Ceny jsou tu obvykle přemrštěné a výběr poměrně úzký, i když se vás obchod snaží výkladem přesvědčit o opaku.

Žádné komentáře

Napsat komentář