Domů Interiér Kuchyně Jaká je ideální výška kuchyňské linky

Jaká je ideální výška kuchyňské linky

Výška kuchyňské linky je na první pohled banalita. Řeknete si, co už jen může rozhodnout pár centimetrů navíc nebo méně? Pravdou však je, že rozdíl je obrovský a to hned z několika důvodů.

Prvním je, že člověk výšku kuchyňského nábytku bere jako samozřejmost a  přizpůsobil si na to i motoriku svých rukou . Druhý je, že v kuchyni potřebujeme mít vše po ruce a tak je výška nejdůležitější. Třetím důvodem je, že nejde jen o výšku, ale zejména o praktičnost při běžném používání kuchyně a  při běžných činnostech.

 

Standardní výška kuchyňské linky nemusí být vždy optimální

Typizovaná standardní výška pracovní desky je 85 cm. Nad ní je podle standardů 50 cm pracovní prostor na výšku a tedy ve výšce 135 cm by měla být umístěna spodní hrana horních kuchyňských skříněk.

Tyto rozměry nejsou ale ideální pro každou postavu a  zejména do každého interiéru . Pokud máte vysoké stropy, umístění horních skříněk příliš nízko bude vytvářet mimořádnou optickou disharmonii. Problémem je i umístění dřezu. Pokud jde o rohový dřez s vyvýšením, musíte brát v úvahu i toto vyvýšení a to zejména s ohledem na praktičnost mytí nádobí.

V případě, že si děláte kuchyňskou linku na míru, je možné si ji přizpůsobit zcela ideálně celé místnosti. Pokud však budete kupovat hotové kuchyňské bloky , nejdůležitější je zvolit rozumnou výšku mezi pracovní deskou a horními skříňkami.

Výška pracovní desky

Standardní kuchyňská deska je ve výšce 85 cm od podlahy, ale tato výška je ideální pouze pro lidi s tělesnou výškou od 165 do 170 cm. Pokud jste vyšší, klidně si posuňte pracovní desku do výšky 90 cm. U lidí s výškou nad 185 cm se doporučuje dokonce výška pracovní desky až 95 cm od podlahy.

Pro pracovní desku a její výši platí ještě následující zásady:

  • část určená na přípravu jídla by měla být nižší, než je dřez , pokud to dispozice kuchyňské lince a kuchyně dovoluje
  • sporák může být stejné výšky, případně o 5 cm níže , než je pracovní část kuchyňské desky; to však platí pouze pro desky ve výšce 90 cm a více
  • dřez může být, pokud to okolnosti dovolí, vyšší o 10 cm , ale určitě nesmí být ve větší výšce než 95 cm
  • pokud je ke kuchyňské desce i vyšší barový pult, ten nesmí být ve větší výšce než 125 cm, minimem je 115 cm

Výška horních skříněk

Při horních skříňkách, například při sektorových kuchyních , třeba také dívat na některé parametry. Výška od pracovní desky po spodní hranu horních skříněk by měla být od 50 do 58 cm v závislosti na vaší tělesné výšky. Dodržujte ale minimální výšku 65 cm od pracovní desky po odsavač par.

Horní skříňky však musíte zároveň umístit do takové výšky, abyste ze země dosáhly na horní polici pohodlně . Zde však platí jedna výjimka a to pro kuchyně s velmi vysokými stropy. V tomto případě je z estetického hlediska ideální, pokud jsou horní skříňky vysoké až po strop. Při takové kompozic stačí, pokud dosáhnete alespoň na střední poličku skříněk.

Pozor i na šířku pracovní desky a hloubku skříněk

Důležité však není jen výška kuchyňské linky či pracovní desky, ale i jejich šířka . Ta s ní velmi úzce souvisí, protože platí univerzální pravidlo: čím je pracovní deska vyšší, tím méně pohodlně dosáhnete na její opačný konec, například na různé kuchyňské doplňky , potřeby a příslušenství.

Toto jsou důležité míry, na které určitě pamatujte:

  • optimální šířka pracovní plochy na kuchyňské lince by měla být 60 cm, maximálně 70 cm
  • pokud však máte příliš vysoké spodní skříňky a kuchyňská linka je nad 90 cm, maximální šířka je 60 cm
  • vyvýšená část, například barový pult , by neměla být širší než 40cm
  • při horních skříňkách platí, že čím vyšší jsou, tím menší by měla být jejich hloubka, optimem je, pokud je to v rozmezí od 30 do 40 cm

Výška kuchyňské linky a osvětlení

Nezapomeňte ani na takovou „maličkost“, jako je kuchyňské osvětlení . Důležité je nejen nasvítit správně jednotlivé zóny , ale pamatovat i na osvětlení kuchyně s ohledem na její výšku. Klasické lampy a stropní svítidla byste měli umístit tak, aby osvětlily co nejlépe místnost jako celek , nejen konkrétní skříňky linky.

Ještě větší pozor musíte dávat na svítidla do kuchyňské linky a pod kuchyňskou linku . V tomto ohledu a zaměřte zejména na umístění osvětlení pod horní skříňku . Pamatovat na výšku kuchyňské linky třeba už při řešení elektroinstalace, takže kabely třeba vyvézt pro jistotu o něco níže. Nechte je trčet ze zdi více, zejména pro lepší variabilitu.

Kde koupíte kuchyňské linky s velkým výběrem rozměrů?

Pokud nemáte kuchyňskou linku na míru, ale budete si ji kupovat, poměrně velký výběr najdete v kamenných a internetových obchodech. Pozor si ale dávejte na levný a nekvalitní nábytek , který má příliš krátkou trvanlivost a velmi rychle se opotřebuje, zejména jeho povrchová úprava.

Na základě našich zkušeností ale zejména pozitivních referencí tisíců klientů doporučujeme zejména myinterier a temponabytek , což je eshop známé sítě Tempo Kondela. V obou obchodech najdete sortiment kvalitních kuchyňských linek, což také něco vydrží . Pestrý výběr kuchyňského osvětlení najdete ve specializovaném obchodě se svítidly Feim .

Žádné komentáře

Napsat komentář