Domů Zahrada Pěstujeme kořenovou zeleninu: Je tu čas pro mrkev!

Pěstujeme kořenovou zeleninu: Je tu čas pro mrkev!

Březen je ideální na pěstování kořenové zeleniny. A co by to bylo za užitkovou zahradu, kdyby v ní chyběla mrkev?

Mrkev obecná

Nejvhodnější podmínky: Půda má být lehčí, výhřevná, nevysychavých a dobře zásobená vápníkem. Půdní reakce by neměla klesnout pod hodnotu 5,5 pH. V opačném případě ji na podzim upravte dolomitickým vápencem. Chlór působí nepříznivě na tvorbu karotenů, pravidelnou tvorbu kořenů a snižuje úrody, proto nepoužívejte chloridové formy hnojiv. Při hnojení dávejte pozor, aby nedošlo k jednostrannému přehnojení dusíkem.

Pěstování

Semeno klíčí již při teplotě 3 až 4 ° C, proto se vysévá brzy na jaře. Při celoročním pěstování mladé karotky ji vysévejte postupně, s odstupem tří týdnů, s posledním termínem začátkem června. Seje se mělce, do řádků vzdálených 30 cm. Semeno vzchází za 2 až 5 týdnů. Ve fázi tří až čtyř lístků vyjednoťte porost na vzdálenost 3 až 5 cm.

 Tip: Jemnou a intenzivně vybarvenou dužinu mají rané odrůdy mrkve, které jsou označovány jako karotka.

Odrůdy

‚Jitka F1‘ je odrůda, která se dá využít pro přímý konzum, zpracování i skladování. Pokud ji nestihnete spotřebovat, můžete ji nechat na záhony až 160 dní po vysetí, neboť nepraská a stále dorůstá.

Pro zdraví

Je výborný zdroj karotenů. Kromě toho je bohatým zdrojem vitamínu B, C a E, lehce přijatelného vápníku, pektinů a vlákniny.

Žádné komentáře

Napsat komentář