Domů Zahrada Tipy, jak se zbavit nejběžnějších druhů plevelů

Tipy, jak se zbavit nejběžnějších druhů plevelů

Když se v záhonech rozroste plevel, je dobré se zamyslet proč se jí u vás tak dobře daří. Příčinou mohou být půdní podmínky.

 Neoblíbený pýr nebo jitrocel ukazuje na utuženou půdu, přeslička zase na trvale mokrou půdu. Indikátorem chudých písčitých půd jsou sedmikráska a  jetel , těžkých hlinitých půd zase pampeliška a kopřiva.

Pokud ale půdu vylepšíte, plevel často odejde sama. Písčité půdy můžete vylepšit přidáním kompostu, hlinité půdy můžete provzdušnit a nakypřit přidáním písku, mokré půdy v prohlubních vysušit přisypáním zeminy.

Pokud ještě nějaká plevel vyroste, třeba ji vytrhnout. Při plevelu, která tvoří semena, třeba zasáhnout včas. Například ptačinec žabinec nebo pastýřská kapsička kvetou dlouho a tvoří tisíce semen. Aby se nezačaly nekontrolovatelně šířit, rostliny třeba vyplít ještě před rozkvětem, tj dříve než začnou tvořit semena. Mezi kvetením plevele a dozráním semen uplyne totiž jen několik dní.

Při kořenové plevelu, jako je pýr a bršlice je nutné jít do hloubky a při okopávání odstranit každý kousek kořene, nejlépe vidlemi na rytí. Pokud v půdě zůstane jen malý kousek kořene, plevel se opět rozroste.

Žádné komentáře

Napsat komentář