Domů Interiér Kuchyně Jak správně zvolit pracovní desky, barvy a materiály v kuchyni

Jak správně zvolit pracovní desky, barvy a materiály v kuchyni

Na pracovní plochy máme vysoké nároky. Dojem z vaší kuchyně mohou posílit, ale i pohřbít.

Na pracovní plochy v kuchyni máme vysoké nároky. Musí být totiž nejen praktické, trvanlivé a odolné, ale plní i výraznou estetickou funkci. Dojem z vaší kuchyně mohou posílit, ale i pohřbít.

Jelikož jde o horizontální plochy, neměli byste zapomínat, že by měly ladit nebo naopak vhodně kontrastovat s podlahami v kuchyni. Jedním z důležitých prvků je v tomto případě volba materiálu, ze kterého je pracovní plocha v kuchyni zhotovena. Naštěstí dnes máme na výběr z velkého množství materiálů – doslova pro každý rozpočet i vkus.

Co je třeba zvážit, než si vyberete ten svůj? 

Na prvním místě bude rozpočet. Šikovnou pracovní plochu, která bude dobře sloužit můžete mít i za méně peněz, pokud však nebudete šetřit, budou výsledky ještě lepší. Pokud počítáte každé euro, můžete jednotlivé materiály i kombinovat, například ty trvanlivější dáte kolem dřezu a kolem namáhaných míst jakými jsou sporák či varná deska.

Na jednoduché pracovní plochy se hodí i levnější materiály – a budou vypadat velmi dobře, pokud však máte mnoho rohů a komplikované rozložení, volte kompozitní materiály, na kterých není vidět přechody.

Konečnou cenu vašich pracovních ploch ovlivňuje jejich tloušťka. Tenčí profily mají 10 až 20 mm, pokud jim však chcete dodat dojem robustnosti, můžete volit až 50 mm tloušťku. Vypadá efektně například při dřevě. Standard je uprostřed na 30 mm.

Oblíbené? 

K nejoblíbenějším materiálem patří laminát, granit, dřevo, sklo, kompozitní kámen a nerez. Na míru si můžete dát připravit mramorové či betonové desky. Zde se však vaše možnosti nekončí.

Dřevěné plochy:jsou tradiční a vyráběny z tvrdého dřeva (dub, ořech, iroko). Jsou ideální do míst na přípravu jídel a na ostrůvky či snídaňové bary. Vybírejte dřevo s vysokou olejnatosti, je voděodolné. Po správném ošetření vydrží dlouhou dobu.

Kompozitní plochy:Žulové plochy: Není nad krásu přírodního materiálu. Je klasicky krásný a působí luxusně. Je dražší, ale také nadčasový. Pokud se o něj budete starat a předcházet poškození, bude dobře sloužit dlouhou dobu. Nezapomeňte na prvotní zapečetění povrchu.

Laminátové plochy: laminát není porézní a můžete jej zakoupit v bezpočtu barev a designů. Je levnější, ale velmi rozumnou volbou pro svou odolnost vůči nárazům, poškrábání i vlhkosti.

Skleněné plochy: Sklo je stylovou volbou. Je neporézní, krásné a praktické. Samozřejmě, takto používané sklo je tvrzené a nevyžaduje žádnou další speciální péči. Hodí se spíše do moderních kuchyní.  Jsou vytvořeny z kombinace přírodního křemene a malého procenta lepidla. Jde o velmi pevný materiál, který není porézní a není vidět na něm škrábance, řezy či poškození teplem. Je to praktický materiál s pestrou paletou barev.

Nerezové plochy: Jednoznačně jde o oblíbený, trvalý, hygienický a žáruvzdorný materiál, který je pro tyto i další své vlastnosti volbou číslo jedna v restauračních kuchyních. Pokud jste milovníkem industriálního stylu, neváhejte!

Betonové plochy: Ano, i beton je aktuální volbou industriálního stylu. Vydrží mimořádnou zátěž a samozřejmě můžete ho mít v pestré paletě barev, nakolik povoluje pigmentaci. Nezapomeňte ale, že beton je porézní a náchylný na fleky, proto volte správná místa, na které ho umístíte. Jednou za čas si vyžádá i ošetření.

Žádné komentáře

Napsat komentář