Domů Interiér Tajemství barev v interiéru

Tajemství barev v interiéru

Vliv barev na naši náladu a pocity je nezpochybnitelný. Při zařizování interiéru si vybíráme především barvy, které nás pozitivně ovlivňují a navodí nám příjemnou atmosféru.

Každý z nás v oblibě a je mu blízká jistá barva. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké účinky ta či ona barva má? Pokud si nejste jisti, prozradíme vám, jaké vlastnosti barvy ukrývají a jak je správně kombinovat u vás doma.

Bílá = čistota

Nejzákladnější je spojována s pocitem čistoty, rozjasňuje a zvětšuje prostor. Pokud je bílé příliš, může na vás působit chladně až sterilně. Výhodou bílé je její neutrálnost a kombinovat se dá s jakoukoliv jinou barvou. Před bílou stěnou bude každý předmět působit výrazně.

 Černá = luxus

Černá barva v interiéru představuje eleganci a luxus. Možná se budete divit, ale černá je stejně jako bílá považována za neutrální barvu. Nebojte se ji kombinovat s každou barvou, ve větším množství však může evokovat smutek. Černá barva zatemňuje a zmenšuje prostor, vyvarujte se jí proto v menších prostorách. Zde ji použijte raději než barvu doplňkovou.

Žlutá = teplo

Žlutá barva působí vesele, optimisticky a je zdrojem dobré nálady. Na člověka působí povzbudivě, tvořivě a stimuluje intelekt. Tato zářivá barva rozzáří každý interiér a výborně se kombinuje s bílou a černou. Pokud patříte mezi více odvážných, zajímavý kontrast vytvoříte zkombinováním žluté s modrou či červenou.

Oranžová = energie

Oranžová stejně jako žlutá patří k pozitivním barvám, které navodí pocit tepla a energie. Tato veselá a hravá barva podporuje kreativitu a je méně agresivní než výrazná červená. Jelikož jemné tóny oranžové přinášejí do interiéru klid a pohodu, kombinujte ji s bílou a žlutou.

Červená = vášeň

Ohnivá červená je symbolem lásky, vášně a energie. Tato dynamická barva dodává vitalitu a životní energii, proto se jí vyhněte v prostorách, kde tráví čas děti. Výrazná červená se dobře kombinuje s bílou či žlutou, pro odvážné je zajímavým spojením s černou, modrou a dokonce i hnědou.

Fialová = tajemnost

Fialová barva je směsí teplé červené a studené modré. Tato mystická barva, kterou mají rády i lidé se smyslem pro duchovno je plná tužeb a melancholie. V ložnici navodí romantické prostředí, naopak v obývacím pokoji či jídelně ní vytvoříte jistou dramatičnost. Výborně se kombinuje s bílou a šedou.

Modrá = intelekt

Světlé odstíny této barvy navodí v interiéru pocit klidu, uvolnění a otevřenosti. Modrá, která symbolizuje oblohu či vodu, je vodní do místnosti, kde potřebujete najít klid pro myšlení a relax. Barva intelektu, míru a touhy se snese s bílou, žlutou i oranžovou.

Zelená = spokojenost

Zelená barva v nás navodí pocit přírody a mládí, povzbuzuje a stimuluje intelekt. Tato barva se hodí do obývacího pokoje, ložnice či koupelny, kde se vyžaduje čistota a jasnost. Barvu přírody zkombinujte se žlutou či hnědou.

Hnědá = útulnost

Pro někoho nevýrazná, pro druhého ideální barva na kombinování. Hnědá barva je symbolem země a domova a spojována bývá s představou pořádku, důvěryhodnosti a útulnosti. Na rozdíl od dětí ji dospělí milují, protože jim dává pocit příjemné rodinné atmosféry. Hnědá se snese s každou barvou a čím pestřejší, tím lépe.

Při výběru barvy do interiéru myslete ještě na jednu důležitou věc. Volba barvy závisí také na světelné intenzity, proto rozlišujte nejen množství denního ale i umělého světla.

Podobné články

Žádné komentáře

Napsat komentář