Domů Interiér Kuchyně Jak vybrat kuchyňský dřez

Jak vybrat kuchyňský dřez

Kuchyň je místem vzájemného setkávání, hodování, ale také nenucené konverzace. Kromě kuchyňské linky, která vám bude svými parametry maximálně vyhovovat, je třeba ji doplnit i o kvalitní dřez.

Konstrukce dřezu

Jedním z nejdůležitějších parametrů dřezu je určitě jeho konstrukce. Ta by se měla primárně odvíjet od místa, které jste pro dřez vyčlenily. Vybírat můžete mezi samostatným dřezem, který se hodí zejména do kuchyně s menší pracovní plochou nebo tam, kde je přítomna myčka, či rozšířeným dřezem s praktickým okapem. Tento typ dřezu se hodí zejména do kuchyní s častým mytím surovin nebo permanentním mytím nádobí.

 Ideální hloubkové rozpětí dřezu se pohybuje od 19-20 cm a více. K dispozici jsou samozřejmě i levnější mělčí dřezy, které vás ale budou zbytečně omezovat, ať už při samotném mytí, tak při následném odkládání nádobí.

Materiál kuchyňského dřezu

Na trhu se setkáte s nerezovými a granitovými dřezy, ale také s méně známějšími typy, mezi které patří dřezy skleněné, keramické nebo plastové. Který z materiálů zvolit a proč?

Nerezový dřez je vysoce odolný, snadno omyvatelný a praktický – takový je nejrozšířenější typ dřezů v tuzemských kuchyních. Odolává korozi i působení chemických prostředků. Při výběru je ale dobré vsadit na dřezy, které jsou vyrobeny z plechu o minimální tloušťce 0,6 mm.

Mezi největší výhody granitového dřezu patří širší výběr barev, které tak můžete sladit s kuchyňskými skříňkami a zbytkem plochy, ale také nenáročnost na údržbu, pevnost a odolnost. Vzhledem připomíná přírodní kámen. Při výběru se zajímejte o složení dřezu. Kvalitní granitové dřezy by měly obsahovat přibližně 80% křemenných písků a 20% pojiv a barviv.

Keramický dřez se vyznačuje pevnou strukturou a odolností vůči chemikáliím, vyžaduje minimální údržbu. Jeho barva si udržuje svou sytost a nebledne ani v průběhu několika let. U méně kvalitních výrobků ale může dojít k poškození povrchu vlivem nárazu.

Skleněné dřezy jsou určeny zejména do moderních kuchyní vyšší kategorie. Už na první pohled jsou známkou luxusu. Stejně jako u keramického dřezu je ale potřeba vybírat kvalitní výrobky, které odolají případným nárazům.

Plastový dřez je vhodný pro všestranné použití v každém typu kuchyně. I zde ale dbejte na to, z jakého materiálu je dřez vyroben. Převládat by mělo kvalitní PVC. Jen to zaručuje, že bude dřez snadno omyvatelný.

Montáž dřezu

Kvalitní montáž kuchyňského dřezu zaručí jeho dokonalou funkčnost a také dlouhou životnost. Pozor ale na zapuštění dřezu do kuchyňské linky. Deska musí být chráněna proti zatečení vody. Na základě montáže rozlišujeme pět typů dřezů:

• Horní (na desku): Jedná se o nejčastější a nejběžnější instalaci kuchyňského dřezu. Montáž dřezu je provedena za použití silikonu.

• Spodní (pod desku): Velmi efektivní a účinný způsob instalace dřezu zaručí, že na jeho okrajích již nebudou přilnout žádné drobky a nečistoty.

• Do roviny – integrovaný (s pracovní deskou): Vhodný způsob montáže pro desky z přírodního kamene nebo kompozitu. Do desky se vyfrézuje drážka, do které se dřez zapustí a vytvoří tak s pracovní deskou jednu linii.

• Přesahující (na desku): Dřez je zasazen do předem vyfrézované drážky, ale není usazen přímo do roviny. Přesahuje tak plochu pracovní desky pouze svou tloušťkou plechu, případně granitu.

• Celoplošný: Velmi efektivní a účinná instalace spočívá v tom, že dřez zcela nebo částečně nahrazuje část pracovní desky.

Nezbytnou součástí kuchyňského dřezu je dřezová baterie . Velmi důležité je její umístění a její výběr úzce souvisí i s tím, jaký dřez si do kuchyně pořídíte. Hodit by se měla nejen svým vzhledem a materiálem, ale i umístěním a funkcemi tak, aby splnila všechny vaše očekávání o vysněné kuchyni.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář