Domů Byt Jak vybrat ohřívače a zářiče

Jak vybrat ohřívače a zářiče

Pomalu přichází podzim. Prodlužte si léto ještě o několik týdnů a užijte si posezení na čerstvém vzduchu v přítomnosti příjemného sálavého zdroje tepla.

Co je ohřívač a jak funguje?

Tepelný zářič je ohřívač, jehož zdrojem je plyn, elektřina nebo kombinace obou. Vnější ohřívače vás zahřejí v studeném sychravém počasí na terase, interiérové ​​ohřívače zase poskytnou příjemné teplo při chladných večerech uvnitř vašeho domova.

Plynové ohřívače a zářiče

Plynové ohřívače využívají zpravidla 10kg propanbutanovou láhev, která v žádném případě nekazí estetický dojem, protože je očím skryta přímo v konstrukci zářiče. Součástí plynového ohřívače je také hadice na přívod plynu a regulátor tlaku, se kterým můžete ovlivnit výkon.

Hlavní výhodou ohřívače s plynovým pohonem je nezávislost na elektrické energii. Jedná se o praktické mobilní řešení vytápění určené do exteriéru, které vyrábí sálavé teplo do vzdálenosti několika metrů. Plynové ohřívače jsou jako stvořené pro ohřívání vzduchu na terasách, na balkonech, v altánků, pod pergolami či v zimních zahradách. Plynové ohřívače jsou vhodné do exteriéru nebo jen do dobře větraných místností. Pokud potřebujete vytápět dlouhodobě, zvolte raději kombinovanou pec (na elektřinu a plyn), která nevypouští do vzduchu oxid uhličitý. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, oproti elektrickým ohřívačem mají nižší efektivitu infrazáření a jsou určeny pouze do dobře větraných prostor.

Elektrické ohřívače a infrazářiče

Chcete tepelný ohřívač vhodný i do interiéru? Vsaďte na elektrické topné těleso. Elektrické ohřívače  jsou ideálním řešením pro rychlé a pohodlné vytopení místností, které nevyužíváme tak často. Využití nachází v rekreačních objektech s nepravidelnou provozem, jako jsou chaty nebo chalupy.

Jaké existují druhy interiérových topidel?

1. Teplovzdušné konvektory alias přímotopy využívají tepelné proudění. Ve spodní části je nasáván studený vzduch, který se ohřeje v topném tělese a přes vrchní mřížku se vypouští zpět do místnosti. Přímotopy zaujmou nízkou pořizovací cenou, jsou skladné a mají malou hmotnost. I když disponují velmi rychlým náběhem, tak trvá delší dobu, než se vytopí celá místnost.

Elektrické konvektory bohužel nejsou vhodné pro alergiky. Proudící teplý vzduch víří alergeny a topné těleso navíc přepaluje drobné částečky prachu, čímž dochází k vysušování vzduchu.

2. Olejové radiátory vypadají jako klasické radiátory ústředního topení jen s tím rozdílem, že jsou pojízdné a zapojují se do elektřiny. Uvnitř ocelových žeber radiátoru se nachází olej, který se v zapnutém stavu zahřeje pomocí topné spirály.

Tento druh topného zařízení ohřívá okolní vzduch, přičemž olej zůstává teplý ještě dlouho po vypnutí. Čím vyšší počet žeber radiátor má, tím vyšší je jeho výkon pro vytopení místnosti. Elektrické olejové radiátory se však nehodí pro nepřetržitý provoz, protože mají velkou spotřebu elektrické energie.

3. Topné panely fungují na zcela odlišném principu než zmíněné konvektory a radiátory. Smyslem sálavých topných panelů je, že se nejprve ohřejí okolní předměty a od nich až samotný vzduch. Pocitově je tak možné dosáhnout teplotní pohody už při nižší teplotě vzduchu mnohem dříve. Se sálavým vytápěním dokážete ušetřit nemalé náklady za energii, pořizovací cena je však o poznání vyšší.

Panely z oceli nebo hliníku vyzařují buď elektromagnetické nebo infračervené záření. První druh vypadá jako klasický radiátor, druhá varianta má tvar desky připomínající infračervený zářič, který se používal na ohřívání vzduchu v panelákových koupelnách. Infračervené panely lze umístit na zeď či strop, takže se hodí i do menších prostorů. Navíc nevysuší ani nerozvíří vzduch.

Nevýhodou elektrických ohřívačů je nutnost připojení k elektřině a jejich velká spotřeba a omezená životnost hlavně u infražiaroviek.

Podle čeho ohřívač vybírat?

Klíčovým kritériem pro výběr přenosného ohřívače je vždy velikost vytápěného prostoru. Zjistěte si technické parametry ohřívače – zaměřte se konkrétně na výkon, počet nastavitelných stupňů ohřevu, přítomnost termostatu, pojistky proti přehřátí a v neposlední řadě i na rozměry. Při elektrických ohřívačů si pohlídejte délku přívodního kabelu, u ohřívačů s ventilátorem zase hlučnost. Pokud budete chtít ohřívač často přesouvat z místa na místo, bude pro vás prioritou jeho nízká hmotnost.

Žádné komentáře

Napsat komentář