Domů Interiér Koupelny Vana, sprchový kout nebo box?

Vana, sprchový kout nebo box?

Koupelna je místem odpočinku a relaxace. Aby plnila svou funkci, musí být vybavena příslušným zařízením. Zvolit při koupi sprchový kout, vanu nebo praktický sprchový box? Pokud si nevíte rady s výběrem, jsou tyto řádky určeny právě vám. Prozradíme, jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými typy koupelnového vybavení, a jak postupovat při jejich nákupu.

Kam se hodí sprchový kout?

Sprchové kouty jsou praktické rovnou z několika důvodů. Jejich pořízení je poměrně dostupné a v místnosti zaberou minimum místa. Jsou vhodné do menších (např. Panelákových) koupelen, kde bojujete s každým centimetrem místa. Pokud si navíc vyberete dobře, bude sprchový kout působit elegantním dojmem a vaší koupelně přinese luxusní ráz. A jak na samotný výběr?

 Pokud upřednostňujete odlehčený moderní design, vyberte si bezrámovou konstrukci složenou pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo nastavovacích profilů, kterými jsou skla přichyceny ke stěně. Zajímavou alternativou jsou i polorámové konstrukce bez svislých vnitřních profilů. Díky posuvným dveřím šetří místo v koupelně. Nejrozšířenější variantou jsou sprchové kouty s rámy, u nichž jsou skla zasazené do obvodové konstrukce, což zvyšuje jejich odolnost.

Velikost sprchového koutu vybírejte s ohledem na dispozici místnosti. Volit můžete mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým sprchovým koutem s rozměry od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Pokud bojujete s místem, zaměřte se na sprchové kouty s posuvnými sprchovými dveřmi .

Zde si můžete vybrat z posuvných dveří, které nezasahují do prostoru koupelny a tím šetřit místem, ze zalamovacích posuvných dveří disponujících velkou šířkou vchodu, otočných Pivotové, které se z velké části otevírají do prostoru a pantových dveří. Ty se otevírají do prostoru, případně u otočných profilů dovnitř i ven.

Kam se hodí sprchový box?

Na rozdíl od sprchového koutu je sprchový box kompletním sprchovým koutem. Stačí ho jen napojit na rozvody a odpad. U sprchového koutu se často nevyhnete stavebním úpravám. Součástí boxu mohou být masážní trysky nebo pára. Počítejte ale s vyšší investicí. Co zohlednit při výběru?

I zde můžete zvolit posuvný systém otevírání dveří nebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky se může lišit, stejně jako typ konstrukce a zasklení. I v tomto případě může velikost sprchového boxu začínat na rozměrech 75 x 75 cm a propracovat se až k rozměrům 90 x 200 cm. Výběr proto přizpůsobte místu, které jste pro sprchový box v koupelně vyčlenili.

Celkový design sprchového boxu ovlivňuje z nemalé části typ konstrukce. I zde můžeme doporučit odlehčenou bezrámovou konstrukci nebo konstrukci klasickou. Důležité je také rozhodnutí o sprchové vaničky . Volit můžete mezi tou mělkou, z níž se lépe vstává a je tak vhodná zejména pro starší osoby nebo vaničkou hlubokou, která může částečně nahrazovat klasickou vanu.

Kam se hodí vana?

Vany obecně umísťujeme do větších koupelen (zejména v rodinných domech), které disponují dostatkem prostoru. Kromě klasických van samozřejmě existují i ​​ty s atypickou konstrukcí, které dokáží perfektně bojovat s nedostatkem místa. A jako takovou vanu vlastně vybrat?

Před zahájením výběru vany se ujistěte, že po jejím umístění v koupelně zbude dostatek místa pro pohyb a prostor pro umyvadlo, koupelnový nábytek a jiné doplňky.

Neméně důležitým aspektem je také materiál, ze kterého je vana vyrobena. Trh dnes nabízí nespočet vanových materiálů od akrylátu, přes smaltovanou ocel, až po kámen či dokonce sklo. Dnes patří ke standardu akrylát, který je vynikající svou dlouhou životností a praktickou odolností. Zároveň je také tvarově flexibilnější a má výborné vlastnosti, které moderní spotřebitelé vyžadují.

Dnes se setkáte s nepřeberným množstvím van nejrůznějších tvarů a velikostí, včetně mnoha způsobů umístění odtoku a vodovodní baterie. Samotný výběr by měl podléhat vašim preferencím, ale i možnostem koupelny. Na výběr máte vany obdélníkové, oválné, rohové a asymetrické. Ty nejnáročnější uživatele určitě zaujmou vany hydromasážní.

Sprchový kout, box, sprchové sety , vany nebo vanové zástěny jsou vybavením, které by vám mělo sloužit dlouhá léta. Proto je třeba věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. V případě, že si nevíte rady, nechte si poradit zkušenými odborníky.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář