Domů Zahrada Jaké ryby a rostliny do jezírka

Jaké ryby a rostliny do jezírka

Plánování jezírka zahrnuje i přemýšlení nad množstvím chovaných okrasných či užitkových ryb, od kterého závisí výběr filtru (výkonnější filtr při větším množství ryb). Ryby se podílejí na vytváření ekologického systému celého jezírka, proto je jejich výběr tak důležitý.

 Vybrat si můžete z neskutečného množství druhů, avšak vždy musí platit, že všechny aspekty, jako je prostředí, velikost jezírka, rychlost filtrace, okysličování a jednotlivé druhy ryb budou navzájem kompatibilní.

Ryby zavádíme do jezírka na jaře, když je teplota vyšší než 10 ° C, aby se stihli aklimatizovat před zimou. Náhlá změna teplot, kdy jsou ryby přesouvány z vnitřních topných nádrží, může rybám přivodit teplotní i psychický šok. Ryby kromě toho vkládáme do jezírka po 2-4 týdnech od prvního napuštění jezírka, při neustálém kontrolováni kvality vody.

Které druhy ryb si vybrat?

Ryby Koi, býložravý sladkovodní Amur ze Sibiře, který je výborný na odstraňování vodních plevelů, Goldfish rybičky z Asie az nich vyšlechtěné štíhlejší komety s klikatou ocasní ploutví, to vše jsou oblíbené druhy rybiček do jezera. Mezi jinými si majitelé jezírek pořizují i ​​Shubunkin perleťového vzhledu, Bubble Eyes, Oranda a aktivní podzim. Hrúz si na dně jezírka uklidí a pomáhá při filtrací, jeseter se zvykne zamotat mezi řasy.

Neocenitelná síla rostlin

Nejen ryby, ale také rostliny třeba vybírat s rozumem v hrstech. Informujte se o jejich výšce a době květu, a později začněte právě rostlinami vysazování do hluboké zóny. Nezoufejte, pokud bude výsadba rostlin trvat o něco déle, než jste čekali. Většinou trvá až 2 sezóny, dokud se rostliny ujmou, zakoření a porostou. Vyplatí se čekat nejen kvůli výslednému vzhledu, ale i kvůli nenahraditelným vlastnostem rostlin, které spotřebovávají dusík, dodávají kyslík a snižují rozvoj řas. Rostlinná zóna tvoří třetinu a někdy až polovinu vodní plochy. Díky rostlinám máme záruku čistší vody a zdravého prostředí, vyvážené rovnováhy a to bez větších chemických a filtračních zásahů.

Rostliny bývají zavedeny do jezera podobně jako ryby na jaře, či počátkem léta kvůli asimilaci s prostředím a přípravou na zimu. Nezbytné přesazování a hnojení rostlin probíhá ve stejném období, odstraňování suchých a odkvetlých částí zase připadá na léto a podzim věnujeme zazimovávaniu.

Jak pečovat o rostliny v jezírku?

Předběžné odstraňování napadaného listí a dalších nečistot z jezírka tvoří většinu údržby kolem jezírka. Hnilobné plyny tvořeny postupným rozkládáním napadaného listí, mohou v zimních měsících působit obzvlášť nebezpečně, protože akumulací pod povrchovým ledem dusí ryby, žijící v jezírku. Po dvou letech, kdy se rostliny asimilují a pěkně zarostou si můžeme dovolit na jaře seříznout přebytečné kořeny a rostliny. Rybám dopřejeme čerstvou vodu, kterou doplníme po občasném vypuštění předem zvoleného množství vody. V případě, že nemáte čas na výměnu vody, zajistěte si umělý potůček, který okysličuje vodu a nevytváří zbytečné rušivé proudy.

Zelená voda je zapříčiněna rostoucím teplem ze slunce a nedostatečnou péčí, která má za následek výskyt řas. Zbavte se zelené vody udržováním dobrého zdravotního stavu vodních rostlin a přidáním stínu, lilií či pergoly. Vyhněte se dopouštění tvrdé vody z kohoutku, kterou řasy obzvlášť oblibě. Voda z kohoutku obsahuje dusičnany, sloužící řasám jako hnojivo. Aplikujte metodu prevence: UV záření a filtr.

Pokud Vás trápí vláknité řasy, tvořící dlouhé prameny lpícím na určité části Vašeho jezírka, do kterých se zamotají ryby s katastrofálním výsledkem, postupujte podobně jako při zelené vodě. Obecně platí, že zelená voda se vylučuje s vláknitými řasami a naopak.

Druhy rostlin

Plovoucí rostliny se vysazují na slunné místo, protože vyžadují hodně světla a vytvářejí tak přirozený stín na jezírku. Nevyžadují zalévání, protože si živiny berou prostřednictvím kořenů z vody. Vyznačují se inváznosťou a pravidelnou údržbou Mezi plovoucí rostliny patří lotosový květ, leknín, kostní moučka a i taková Salvini minima.

Hluboké vodní rostliny tvoří „koberec“ nebo pokrývku na povrchu jezera, přičemž jejich stonky sahají až na samotné dno. Tento typ rostlin musí být pokryt vodou. Při dotyku rozevřou své listy. Známe mnoho hlubokých vodních rostlin jako Cabomba, Vallisneria, Amazon a pod.

Marginální vodní rostliny se označují i ​​jako bahenní či pobřežní rostliny a obvykle se vysazují podél břehů. Mezi marginální rostliny patří Bakopa drobnolistá, kosatec žlutý a Wedel triloba.

Okrasná zeleň kolem jezírka

Okrasná zeleň poslouží nejen jako zkrášlovací prvek jezírka, ale především jako ekologický producent kyslíku a přirozenou hlukovou bariéru, či lapač prašnosti. Kromě listnatých dřevin se doporučují i ​​jehličnany, které nadělá mnoho nepořádek jako listnaté stromy (např. Cedrus atlantica). Soukromí si dopřejete i výsadbou živého plotu z různých druhů listnatých (zimostráz, habr či Drač) či jehličnatých (zerav, cypřišek, tis) rostlin.

Žádné komentáře

Napsat komentář