Domů Zahrada Vyměňte muškáty za čemeřice

Vyměňte muškáty za čemeřice

Vyberte si z nových odrůd a vaše terasa bude neustále kvést celý rok.

Letošní podzim je mimořádně mírná. Pouze s posledními dny přichází na naše území mráz. Na mnoha místech ještě neúnavně kvetou muškáty. Pokud se nechcete vzdát barevných květů ani během zimy, sáhněte po čemeřicích. Jsou nenáročné na péči a lze je pěstovat v nádobách i v záhonu.

Náhrada letniček

Do nádob se používají většinou jako výsadba po muškátů nebo petúnie, které by naši zimu venku nepřežili. Vysazovat je lze celý podzim ale i v zimě, pokud není zmrzlá půda. I v nádobě bez problémů vydrží několik sezón, pokud však máte rádi kvetoucí druhy, v létě k nim přidejte balkonovky.

Pod stromy

Čemeřice se dobře cítí v podrostu stromů v polostínu. Oblibují vlhkou ale propustnou půdu a nepřekáží jim spadané listí. Spíše naopak, přirozeně je chrání a vytváří časem humus. Rostliny použité na výzdobu terasy můžete klidně na jaře vysadit do zahrady.

Nové odrůdy

Přestože byly čemeřice u nás donedávna velmi vzácné, postupem času si získávají stále více příznivců. Prodávají se v zahradnictvích jako záhonové rostliny ale i ve smíšených výsadbách v nádobách. Na trhu každoročně přibývají nové odrůdy se zajímavými květy.

Kromě základní Belej barvy a jednoduchého květu, mají čemeřice různé odstíny zelené, růžové, růžové s puntíky .. Zajímavá je odrůda ‚Double Ellen Spotted Pink‘ s poloplný růžovo – zeleným květem, nebo ‚Candy Love‘, která bohatě kvete a květiny mění barvu od bílé přes růžovou až po fialovou. ‚Tutu White‘ má bílé květy s růžovými puntíky. Čemeřice smrdutá (Helleborus fortidus) kvete brzy na jaře, od února do března, menšími žlutými květy které poměrně nepříjemně zapáchají.

„Zrající“ květiny

Zajímavé je, že čemeřice kvetou mimořádně dlouho a jejich květy časem mění barvu. Květ se na rostlině udrží i více než měsíc, přičemž stále přibývají nové svěží květiny. Rostlina je tak obsypána množstvím různobarevných květů.

Vhodní společníci

Do nádob se zvyknou vysazovat společně s vřesem nebo brslen. Pěkně vynikne i ve společnosti okrasných trav či jehličnatých stálezelených dřevin. Ať už pěstujete čemeřice samostatně nebo ve smíšené výsadbě, v každém případě nelze zapomínat na občasnou zálivku, aby rostliny během zimy v nádobách nevyschly. 

Žádné komentáře

Napsat komentář