Domů Interiér Koupelny Základní pravidla, aby vám pračka nikdy nesmrdela

Základní pravidla, aby vám pračka nikdy nesmrdela

Pračka nám čistí věci, ale my nečistíme JU. A pak se stane, že jaksi divně smrdí as ní i naše prádlo!

Pokud máte novou pračku, je ideální čas, promyslet si způsoby, jakými ji udržíte čistou a funkční co nejdéle. Již po třech měsících používání byste měli začít s prvním čištěním. 

Základní pravidla 

Čistěte pračku pravidelně  – i to iv případě, že se vám zdá, že je čistá a funguje dobře. Stanovte si pravidelné intervaly, například první či poslední víkend v měsíci. Jednoduše, datum na který nezapomenete a zapadne do fungování vaší domácnosti a úklidových zvyklostí. Pravidelným čištěním pračky si ušetříte práci a špína, plísně a vodní kámen se budou dát odstranit jednodušší než pořádně „zažraná“ nečistota.

Přečtěte si pozorně návod k obsluze

Některé pračky mají vlastní čistící programy doporučené výrobcem – ten uvádí i interval, kdy je používat a mnohdy doporučí i druh prostředku, který použít. Prodloužíte tak životnost spotřebiče. 

Co třeba v pračce čistit? 

V pračce se ukládá špína, vodní kámen, ale i bakterie a plísně, kterým se ve vlhkém a tmavém prostředí dobře daří. Čistit byste měli vždy všechny její části – a to nejen buben a nádobku na prací prostředek a aviváž, ale i těsnění a filtr pračky. 

Co s bubnem? 

Buben můžete vyčistit jednoduchým použitím 1 litru octa, který nalijete do bubnu. Dejte prát prázdnou pračku na co nejdelší program při teplotě 90 ° C. V případě, že jste tento postup již zkoušeli, ale kýžený výsledek se nedostavil, zkusit můžete i dezinfekční a protiplísňové prostředky určené k praní. Ty však kombinujte s praním na nižší teplotě (40 ° C), jinak ztratí svou účinnost.

Neignorujte dávkovací nádobku

Pokud máte nádobu, kterou lze vybrat, ponořte ji do teplé vody a nechte zbytky pracích prostředků a aviváže řádně odmočit. Přidat můžete i dezinfekční prostředek. Pokud se vám v nádobce usazuje vodní kámen, bude nutné po důkladném odmočení aplikovat prostředek proti kameni, obvykle postačí ocet. Záhyby a těžko dostupná místa zkuste čistit zubním kartáčkem nebo kartáčem na čištění lahví.

Nevytesňujte těsnění

Na hadr či ručník aplikujte protiplísňový prostředek a zasuňte ho pod gumu. Nechte působit přibližně 15 minut, nikdy však nepoužívejte prostředky, které jsou agresivní vůči gumě. Potom setřete a dejte prát na prázdno. 

Filtry je třeba čistit podle návodu výrobce. Obvykle je třeba je vyšroubovat a následně důkladně vyčistit a vydrhnout. Filtr důkladně vyčistěte a bezpečně vraťte na místo. 

Náš tip:  pračku nenechávejte zavřenou. Vždy ji důkladně vyvětrejte a prádlo co nejdříve po praní vyjměte.

Žádné komentáře

Napsat komentář