K úpravě fasády dnes patří i tepelná izolace. Novostavbu si bez ní už neumíme představit, tak proč o ni ochuzovat starší dům?
Důkladným zateplením ušetříte přibližně polovinu energie spotřebované v domácnosti. To je dost dobrý důvod, abyste na něj mysleli, když plánujete celkovou rekonstrukci domu. Přinese vám totiž hned několik výhod. Kromě úspory tepla je to i zvuková izolace a viditelná estetická změna. Jak zateplit, abyste dosáhli maximální efekt?
Nevynechejte ani skulinu
Hned na začátku je třeba zdůraznit, že projekt zateplování je třeba navrhnout a realizovat na celou plochu fasády. Izolace jedné nebo dvou stěn nepřinese výrazné zlepšení. Naopak, situaci v nezateplených částech zhorší. Spolu se zateplením obvodové stěny by měly sanovat lodžie nebo balkony, vyměnit okna a vchodové dveře a izolovat také strop nad nevytápěnými prostorami, čili sklepem.
Je dobré, když je při zateplování fasády vyřešena tepelná izolace střechy nebo se s ní v nejbližší době počítá. Teplo z budovy totiž uniká odevšad. Pokud se přece jen stane, že při shlédnutí orientačního rozpočtu na zateplení zjistíte, že překračuje vaše možnosti, uvažujte nad členěním obnovy na etapy podle priorit a dostupnosti finančních zdrojů, poraďte se však při tom se zkušeným odborníkem.
Hřejivý kabát pro dům
Než přistoupíte k prvním krokem rekonstrukce, měli byste si ujasnit odpovědi na několik otázek. První z nich se týká teplno-izolačního materiálu. V současnosti je na trhu poměrně široká nabídka izolačních materiálů. Nejvíce se používají polystyren (expandovaný nebo extrudovaný) a desky na bázi minerální vlny. Netradiční materiály jako foukaná celulóza, ovčí vlna či sláma se dnes stále více dostávají do pozornosti odborníků i majitelů domů. Na jejich použití však třeba přizpůsobit celý koncept projektu nekonvenčním způsobem.
Na izolantu je důležité všímat si jeho schopnost izolovat, tento údaj vám prozradí součinitel tepelné vodivosti λ. U kvalitních tepelných izolantech se jeho hodnota pohybuje v rozmezí 0,03 – 0,04 W / mK Moderní tepelně izolační produkty na bázi polystyrenu a minerální vlny stejně dobře splňují podmínku tepelné izolace. Předností minerální vlny je však navíc i její protipožární bezpečnost – nehoří ani nešíří plamen, a tak je označena jako nehořlavý materiál ve třídě A1. Fasádní desky z minerální vlny také výborně pohlcují vnější hluk, což ocení především ti, kteří bydlí v blízkosti rušné silnice nebo železnice.
Projekt řekne vše
Ačkoli už máte izolant vybrán, zbývá ještě rozhodnout, jaký systém aplikace je vhodný pro váš dům. V našich podmínkách se používá buď kontaktní zateplovací systém, který se připevňuje na fasádu lepením a rozpěrnými kotvami, nebo systém s aktivní vzduchovou mezerou, čili provětrávaná fasáda. Kvalita materiálů jednotlivých výrobců a technologie jejich výroby se liší, proto experimentální nekombinujte a zvolte si zateplovací systém od jednoho výrobce jako celek. Nelze obecně říci, jaký typ systému se hodí na jakou stavbu. Tyto údaje musí navrhnout pro konkrétní dům projektant individuálně podle vlastností obvodových stěn. Jako každá stavební úprava, i zateplení vyžaduje precizní projekt a dobrých mistrů.
Dobrý mistr je k nezaplacení
Zateplení představuje poměrně velkou investici a mělo by sloužit roky bez komplikací, proto je vhodné přenechat tuto práci odborníkům. Laičtí kutilové by si měli uvědomit, že ušetřené peníze za realizaci mohou několikrát proplatit při nápravě škod. Vstřícná spolupráce mezi projektantem a stavební firmou je také důležitá podmínka úspěšného díla, proto je ideální, pokud vám projektanta doporučí, případně zajistí stavebník. Na ramenou stavbaře stojí celá odpovědnost za konečný výsledek, proto je třeba při jejich volbě postupovat nanejvýš rozvážně.
Neprofesionální firmy nedodržují technologické předpisy, zaměňují materiál za levnější a méně kvalitní a způsobují tak na zateplení poruchy a kratší životnost. Poslední krok k úspěšné obnově domu je kolaudace díla. V současnosti je spojena s vypracováním energetického certifikátu, který by měl prokázat, do jaké míry byla rekonstrukce úspěšná z hlediska energetické úspornosti. Kvalitně rekonstruované domy obvykle získají zařazení do B, někdy i do kategorie A. Když se dostanete do této fáze, zbývá vám už jen vychutnávat si teplo a pohodlí domova a nízké účty za energie.