V těchto dnech spolu s typickými jarními cibulovinami – narcisy, hyacinty, tulipány a řebčík – kvete i trvalka kamzičník.
Typickou barvou kamzičník je žlutá, svými květy nádherně rozsvítí květinové záhony a výborně se kombinuje s jinými rostlinami červené, modré či bílé barvy. Jeho květy připomínají kopretiny a přitahují množství včel, kterým poskytují vzácnou jarní potravu. Kamzičník krásně vynikne hlavně při kamenných stěnách a plotech, vysazen do menších skupinek. Časem se rozrůstá do šířky a vytváří bohaté trsy. Po odkvětu zežloutne a přestane být dekorativní, proto je dobré v jeho okolí vysadit další trvalky, jejichž květy ho postupně nahradí.
Vizitka rostliny
Z jihovýchodní Evropy pochází kamzičník východní (Doronicum orientale ), který kvete v dubnu a květnu. Období kvetení lze prodloužit pravidelným odstraňováním odkvetlých květů. Květy se hodí na řez, ve váze vydrží poměrně dlouho.
Rostlina dosahuje výšky 35 až 40 cm. Vytváří růžici srdcovitý listů se zúbkatým okrajem na dlouhé stopce. Kamzičník má rád mírně vlhko, v přírodě se mu daří na březích horských potoků či na okrajích lesů. V zahradě mu proto vyberte místo, kde nebude trpět suchem. Vyhovuje mu běžná zahradní zemina, ale upřednostňuje těžší výživnou půdu a mírně zastíněné stanoviště. Je dobře odolný proti mrazům do -34 ° C.
Rozmnožování
Rostliny si můžete vypěstovat ze semen nebo dělením starších trsů, nejlépe po odkvětu.