Soukromou okrasnou zahrádku vnímáme jako jedno z míst, využívaných na relax a dobití energie. Mnozí se rozhodnou vybudovat si ve své zahrádce speciální jezírko, které plní nejen estetickou, ale nepřímo i odpočinkovou funkci. Poslouchat šum vodopádu, žblnkot a pozorovat mírumilovný život rybiček …
Vysedávání u jezírka působí na odbourávání stresu a uvolnění se. V dnešním článku se dočtete, jak postupovat při výstavbě jezírka a vše kolem údržby či života v jezírku.
Kam jezírko umístit?
Před samotnou realizací musíme zvážit, kam chceme jezírko umístit a jak velký vodní prvek si plánujeme pořídit. Zmíněná estetická úloha jezírka hraje důležitou roli v rozhodování, protože pěkným jezírkem se chceme častokrát pochlubit, mít ho stále na očích, abychom si ho mohli naplno užívat a vychutnat si jeho krásy. Proto jezírko obvykle umísťujeme tak, aby bylo na viditelném místě u odpočinkové části obytného prostoru (altán).
Čím větší, tím lepší
Čím větší jezírko máte, tím je paradoxně méně práce s jeho údržbou. Minimální objem vody se pohybuje mezi 3 m³ a 6 m³ (pokud plánujeme chov ryb). Rozloha o 40 – 50 m² představuje optimální velikost jezírka, ale až rozlohu od 80 m² považujeme za ideální. Chov ryb vyžaduje větší hloubku. Počítat tedy musíme s 80 – 200 cm do hloubky, podle individuálního uvážení.
Parametry jezírka
Tvar jezírka přizpůsobujeme terénu zahrady a okrasných záhonů. Horizontální tvar je spíše otázka vkusu, nikoli funkčnosti, proto se upřednostňuje vertikální rozdělení jezírka. V zahradě se nedoporučují nízké či mělké objemové jezírka.
Někoho může zaskočit členění jezírka na hloubkové části / zóny. Tzv. pobřežní zóna nesouvisí s probíhajícími procesy v jezírku, avšak ostatní zóny (bahenní = rozklad rostlin, množení ryb, do 20 cm, mělká zóna = růst vodních rostlin, do 70 cm a hluboká zóna = do 200 cm, stabilita teploty vody) ovlivňují celý Biosystem rostlin, které okysličují vodu a tím se podílejí na kvalitě vody. Velikost i tvar jezírka se dá v případě potřeby změnit, pokud necháme po okrajích jezírka určitou rezervu fólie.
Stínem ke zdraví jezírka
Zároveň se ale musí dodržet pravidlo minimálně 40% zastínění plochy okrasného jezírka (případně polostínu). V létě se voda v mělkých částech jezírka zahřívá na vyšší teploty, kdy dochází k množení vláknitých řas. Pokud Vám prostor neumožňuje vytvořit dostatečný stín, přichází v úvahu alternativa s výsadbou vyššího porostu, pergoly nebo neopadává jehličnanu, či jiné dominantní dřeviny. Pokud jste si vybrali výsadbu dřevin, uvědomte si, že do vodní plochy by neměly padat nečistoty z vegetace. Vyhnete se tak odstraňování listí a dalších nečistot.
Z čeho jezírka vyrobit?
Tvarované prefabrikované plastové nádrže z polyethylenu, sklolaminátu nebo polyesteru vhodné do modernějších zahrad jsou odolné vůči UV záření. Díky pevnému a členění dnu tyto nádrže umožňují pěstovat vegetaci. Výhoda spočívá v lehkém přemisťování při rekonstrukcí zahrady, avšak takové plastové jezera se ještě snadněji přehřívají a následně způsobují chovatelům ryb a pěstitelům vodních rostlin problémy. Kromě přehřátí má v zimě mělká nádrž tendenci namrzat. Živočichové v ní proto v zimním období neponecháváme.
Zahradní jezírko je také možné vytvořit ze spolehlivé, jednoduché, pružné a relativně levné hydroizolační fólie. Dokonale tvaruje terén Vaší zahrady, odolává horku, čímž se v ní nepřehřívá voda a zároveň je odolná vůči UV záření, perforací, prorůstání kořínků rostlin, mrazu a chemickému zásahu do jezírka. Fólie se díky své elasticitě přizpůsobí podkladu a jeho členitosti. Mezi její výhody patří i vysoká životnost, takže se majitelé jezírek nemusí obávat vzácných, za to nákladných oprav. Nedoporučují se tenké fólie o tloušťce 1 mm, ani neznačkové, levné a univerzální fólie (z recyklátu).
Rozlišujeme PVC fólie, které nezanechávají nečistoty, jsou cenově výhodné, dále biologické kaučukové fólie s životností až 50 let, tekutou a oblázkovou fólii na maskovací účely a nakonec i pokládku geotextilie. Geotextilii splňuje ochrannou funkci pod fólii.