Domů Byt Jak vytáhnout dveře z pantů?

Jak vytáhnout dveře z pantů?

Když přijde chvíle, kdy je potřeba sundat dveře z pantů, ať už kvůli rekonstrukci, malování nebo třeba výměně dveří, může se to zdát na první pohled jako zcela banální záležitost. Ve skutečnosti však může být tento úkol mnohem záludnější, než se zdá. Je totiž důležité vědět, jak na to, aby nedošlo k poškození dveří, zárubní, samotných pantů, nebo dokonce ke zranění. Zvlášť u starších dveří může být sundání z pantů výzvou vyžadující notnou dávku trpělivosti i správný postup.

Při samotném procesu je nejprve potřeba si dobře rozmyslet, jaký typ dveří a pantů vlastně máme před sebou, protože v českých domácnostech se nachází celá řada systémů, které se mohou lišit konstrukcí i mechanismem uchycení. Nejčastěji narazíme na dveře osazené běžnými čepovými panty, jejichž základní princip spočívá v tom, že dveře lze jednoduše vysunout směrem nahoru. Pokud ovšem dveře drží na pantových čepech už dlouhé roky a nikdy nebyly sundávány, bývají někdy natolik zarezlé nebo ztuhlé, že je třeba použít nejen sílu, ale především šikovnost. Je proto vhodné dveře nejprve pootevřít do úhlu zhruba 90 stupňů, což napomůže lepší manipulaci a zároveň sníží riziko, že se dveře nechtěně zlomí nebo poškodí okolní zeď. V tuto chvíli je dobré mít připraveného pomocníka, který dveře jistí, protože jejich váha je často vyšší, než člověk předpokládá. Někdy je také potřeba využít klínů nebo jiné podložky, kterou opatrně podsuneme pod dveře, abychom zabránili jejich pádu. Zvláště u těžkých, masivních dveří platí, že bezpečnost a rozvážnost jsou vždy na prvním místě. Než přejdeme k samotnému vytažení dveří z pantů, je dobré prohlédnout okolí, aby nám při práci nic nepřekáželo.

Velkým úskalím je technický stav samotných pantů, protože zvláště ve starších bytech a domech bývají pante zaneseny prachem, barvou nebo dokonce úplně zarezlé, což může způsobit značné komplikace. Než se pustíte do hrubší síly, doporučuji panty nejprve důkladně prohlédnout a podle potřeby očistit například štětečkem nebo hadříkem. Pokud jsou panty pokryté starou barvou, může být potřeba ji opatrně seškrábat, aby se dveře daly vůbec vysunout. Mnozí z nás znají situaci, kdy i přes veškerou snahu dveře ne a ne povolit, což bývá způsobeno právě zanesením nebo rzí. V takovém případě je naprosto klíčové použít vhodný mazací prostředek, například univerzální olej ve spreji, který pantům dodá potřebnou kluzkost a usnadní manipulaci. Olej aplikujeme přímo na čepy pantů a necháme několik minut působit, případně můžeme aplikaci opakovat podle potřeby. Pokud panty zůstávají i po aplikaci oleje zatuhlé, je možné jemně poklepat kladívkem, avšak s velkou opatrností, abychom nepoškodili dveře ani zárubně. Je-li vše správně ošetřeno, často se již dveře dají vysunout s výrazně menším úsilím.

 

Když už jsou panty připravené, přichází na řadu samotné vytažení dveří, což může vyžadovat jak sílu, tak i cit. Dveře uchopíme pevně za madlo a po otevření do potřebného úhlu je začneme velmi opatrně nadzvedávat směrem vzhůru, přičemž dbáme na to, aby se dveře nesesmekly nebo nespadly. Pokud dveře i přesto nejdou vyndat, může pomoci lehké zahoupání do stran, čímž se uvolní z čepů, případně je možné jemně poklepat gumovým kladívkem na spodní hranu. Je vhodné mít při této činnosti připravené ochranné rukavice, protože při práci s těžkými dveřmi může snadno dojít k sevření prstů nebo jinému drobnému úrazu. V momentě, kdy cítíme, že se dveře začínají uvolňovat, postupujeme pomalu, abychom je včas zachytili a bezpečně opřeli o stěnu či položíme na připravené místo. Právě v této fázi je mimořádně důležité zůstat pozorný, protože dveře mohou při uvolnění z pantů prudce sklouznout a poškodit podlahu, zdi nebo dokonce zranit osoby v blízkosti. Vyplatí se dveře sundávat ve dvou lidech, aby byla manipulace co nejbezpečnější.

 

Jestliže narazíme na situaci, kdy se dveře za žádnou cenu nechtějí pohnout, je potřeba zvolit jiný, šetrnější postup. V takovém případě můžeme využít speciální páčidlo nebo tzv. „kočičí jazýček“, což je nástroj určený pro jemné vypáčení dveří od zárubně, avšak je nutné postupovat obzvlášť opatrně, abychom nepoškodili lak ani dřevo. Páčidlo vložíme mezi spodní okraj dveří a práh nebo podložku, a velmi pozvolna páčíme nahoru. Nikdy bychom neměli na dveře působit hrubou silou, protože snadno dojde k deformaci nebo prasknutí materiálu. Jestliže se ani tak dveře nehnou, doporučuji přizvat na pomoc zkušenějšího řemeslníka, který může mít k dispozici speciální nástroje a postupy. Každopádně je lepší věnovat více času a opatrnosti než riskovat škody na vybavení bytu nebo zdraví.

 

Než dveře opět vrátíme zpět do pantů, je žádoucí zkontrolovat stav nejen samotných pantů, ale i závěsů, zárubní a dveřního křídla, protože právě tyto detaily rozhodují o tom, zda bude dveře možné v budoucnu opět snadno vyndávat nebo vracet na místo. Je vhodné panty znovu důkladně vyčistit a případně potřít mazacím olejem, což významně prodlužuje jejich životnost a usnadňuje další manipulaci. Doporučuji také překontrolovat, zda nejsou čepy pantů prohnuté, poškozené nebo uvolněné, což by mohlo způsobit špatné zavírání dveří nebo jejich padání. Pokud je potřeba, vyměníme poškozené části za nové, protože prevence je vždy jednodušší než následná náročná oprava. Když jsou všechny části v pořádku, jednoduše postavíme dveře do správné polohy, nasadíme na čepy a jemně spustíme dolů. Nakonec ověříme správné usazení a funkčnost, případně dveře opět promažeme.

 

V neposlední řadě je dobré věnovat pozornost bezpečnosti, pořádku a důkladnému úklidu po dokončení celé operace. Všechno nářadí, podložky i ochranné pomůcky uklidíme na své místo, protože při opětovném montování dveří by nám mohly překážet nebo způsobit nechtěné poškození. Věnujeme pozornost i drobným úlomkům barvy, dřeva nebo kovových třísek, které se při manipulaci mohou objevit na podlaze nebo v okolí dveří. Jestliže jsme pracovali s mazadlem, je třeba zkontrolovat, zda nezůstaly na podlaze mastné skvrny, které by mohly být nebezpečné z hlediska uklouznutí. Po dokončení práce nezapomeňte zhodnotit stav dveří a pantů ještě jednou, a případně domazat či utáhnout uvolněné šrouby, aby vše bylo připravené na další bezproblémové používání.

Žádné komentáře

Napsat komentář