Domů Zahrada Zachutnaly vám kupované rajčata z trhu? Vypěstujte si je

Zachutnaly vám kupované rajčata z trhu? Vypěstujte si je

Rajská úroda umí být pořádně bohatá. Pokud k vám uprchli rajčata od sousedů či kamarádů a vy přemýšlíte, co to mají za odrůdu, tak neváhejte a dopestujte si je i ve vaší zahradě. Postup není náročný a vy můžete snadno získat semínka.

Jak na to?

Zralé rajče rozkrojte. Pamatujte, že semínka musí pocházet ze zdravé nepostižené rostliny a plodu. Řada chorob se totiž přenáší právě semeny.

Nachystejte si čistý pohár a pomocí lžičky opatrně vyjměte z rajčata dužinu. Dejte je do sklenice a naplňte ho vodou. Pak ho umístěte na teplé místo. Jednou denně tekutinu ve sklenici zamíchejte.

Po třech dnech se dužina v teple rozloží. Dávejte pozor, abyste nepřekročili doporučenou lhůtu tří dnů, jinak semena začnou klíčit. Po tomto procesu tekutinu přeceďte přes sítko nebo gázu, přidejte trochu čerstvé vody a opatrně protřepejte. Potom semínka v sítku promyjte ještě proudem vody.

Díky tomu se semena zbaví zbývající dužiny. Postup opakujte tak dlouho, dokud není voda čistá. Nakonec dejte omyté semena vysušit na pečící papír v suchém a chladnějším prostředí.

Potom semínka nechte vysušit na papíře. Když jsou vysušené odložte je do skleněného poháru nebo sáčky a nezapomeňte si je označit. Při rajčatech klíčivost semínek může být až na lhůtu osmi let. Sklenice, jakož i sáčky skladujte na tmavém a chladném místě.

Žádné komentáře

Napsat komentář