Domů Zahrada Jak si vybrat prefabrikovaný zahradní krb

Jak si vybrat prefabrikovaný zahradní krb

Alternativou k zahradním grilům jsou zahradní krby, které kromě možnosti grilování a pečení přinášejí do zahrady zajímavý architektonický prvek.

Zahradní krby si na rozdíl od grilů vyžadují stabilní místo, pevný základ a netřeba zapomínat ani na požární hledisko.

Pokud toužíte po zahradním krbu, máte na výběr ze dvou variant. Můžete si ho nechat postavit na míru nebo se rozhodnout pro již hotový (prefabrikovaný) varianta. Ty jsou dostupné v různých materiálových provedeních – beton, pórobeton, žárobetony, šamot, nerezová ocel, Marmotech nebo jejich kombinace. Při jejich výběru si kromě rozměrů dejte pozor i na to, zda skládání jednotlivých dílů zvládne i laik nebo vyžaduje práci profesionálního kamnáře.

Oba typy, ať už stavěné nebo hotové krby, mají jedno společné. Potřebují dostatek místa a i ty s menšími rozměry je třeba umístit na zpevněnou plochu, ideálně na betonovou desku, která nebude sedat.

Kam umístit zahradní krb?

Místo na zahradní krb vybírejte pečlivě. Tak, aby vyhovoval vašim požadavkům, ale zároveň aby ​​nebyl přítěží pro vašich sousedů. Jelikož se zahradní krb spojuje se zábavou a grilováním, je vhodné, aby jste ho situovali do relaxační zóny v zahradě či u domu. Třeba brát ohled na oplocení, vítr, vzdálenost od domu a přechod přes zahradu. Některé modely jsou vhodné na terasu, dokonce se dají díky kolečkům přesouvat či otáčet dle potřeby.

«Nikdy nepoužívejte tekuté podpalovače na chemické bázi. »

Odvod spalin

Na odvod spalin z topeniště je určen komín. Ten odvádí kouř, který vzniká spalováním dřeva nebo dřevěných briket. Ty se používají k topení v zahradních krbech nejčastěji. Důležité je vybrat správný průměr a délku komína, aby byl zajištěn dostatečný tah. Pokud se nezajistí, může se v krbu nahromadit štiplavý kouř. K některým modelům jsou dostupné i prodloužené varianty.

Odkládací prostor a pracovní plocha

Podobně jako v kuchyni je i při zahradních krbech dobré zvážit odkládací prostor na grilovací nářadí a pracovní plochu pro přípravu pokrmů. Pokud máte v zahradě dostatek místa, pak můžete volit i větší varianty, např. s rohovou pracovní deskou. Určitě by však měla být z nehořlavého materiálu (kámen, cihla, beton) a snadno omyvatelná. Odkládací a pracovní prostor by měly být ve správné výšce.

Grilovací rošt, pec na pečení nebo udírnu?

K zahradním krbem určitě patří grilovací rošty. Ty jsou vyrobeny nejčastěji z pochromované nebo z nerezavějící oceli. Dají se umisťovat do různých výšek tak, aby se pokrm připravoval při správné teplotě. Některé modely umožňují díky otvorům ve stěně krbu upevňovat různé grilovací jehly. Některé jsou vybaveny ochrannými mřížkami proti jiskrám či udírnou. Pokud si chcete dopřát gastronomický zážitek z domácí pizzy nebo chleba, určitě oceníte zahradní krb se zabudovanou kamny.

Nezapomínejte na bezpečnost

Nikdy nepoužívejte tekuté podpalovače na chemické bázi, rychle vzplanou a nejsou vhodné při přípravě jídel. Nezapomínejte, že se v ohnisku nachází „živý“ oheň, který je dobrý sluha, ale zlý pán. Při manipulaci s rošty, které nemají speciální rukojeti, používejte ochranné rukavice.

Žádné komentáře

Napsat komentář