Domů Ostatní jídlo a vaření Jak skladovat chléb a pečivo

Jak skladovat chléb a pečivo

Téma skladování pečiva se může zdát některým banální, avšak správným skladováním dokážeme ušetřit množství peněz za nákup nového pečiva. Správným uchováváním pečiva a chleba prodloužíme jeho životnost a zdravotní nezávadnost.

Pokud nakoupíte více pečiva, než dokážete spotřebovat nezoufejte. Stačí nadbytečné množství zmrazit. Noc předtím, než ho chcete konzumovat stačí pečivo vybrat z mrazničky a volně položit v kuchyni a do rána bude jako čerstvé.

Množství lidí preferuje skladování chleba v igelitových sáčcích. Avšak tento způsob není nejvhodnější. V igelitovém sáčku chléb změkne a zvlhne. V uzavřeném sáčku neproudí vzduch a hrozí výskyt plísní. Při koupi horkého pečiva z pekárny je nevhodné umísťovat ho do igelitového sáčku. V igelitu by se spáry a zůstal by mokrý. Pokud koupíte horké pečivo, stačí ho volně položit do proutěného košíku a počkat dokud vychladne.

V mnoha domácnostech oblibě skladování pečiva v látkových nebo lněných utěrkách. Utěrka je prodyšná a chléb v ní nezvlhne. Díky utěrce chléb neoschnou, ale zároveň si zachová křupavou kůrku.

Oblíbeným kuchyňským doplňkem pro skladování pečiva je dřevní chlebník. I do dřevěného chlebovky se doporučuje umístit chléb v látkové utěrce. Někteří lidé v domácnostech upřednostňují umělé chlebníky, které mají vrchní odvětrávací vrstvu.

Chléb bychom v žádném případě neměli umisťovat do chladničky. Podle zkušeností mnoha spotřebitelů, chléb v chladničce rychle zoschýna. Chléb a pečivo bychom měli skladovat na suchém, tmavém místě. V žádném případě bychom ho neměli umisťovat na místo, kam dopadají přímé sluneční paprsky.

Vícedenní chléb nemusíme ihned vyhazovat. Můžeme jej použít na zahušťování gulášů, různých omáček nebo z něj udělat topinky.

 

 

Podobné články

Žádné komentáře

Napsat komentář