Domů Byt Jaké jsou zdravotní rizika, která vylučuje váš nový nábytek

Jaké jsou zdravotní rizika, která vylučuje váš nový nábytek

Nový nábytek, to není jen radost. Je to i nepříjemný fakt, že se z něj uvolňuje formaldehyd, který pro své zdraví nepotřebujete a může stát i za vaší bolestí hlavy. Co s tím?

Co to je?

Formaldehyd je nejrozšířenější znečišťující látkou, která se na našla v domech během Projektu Evropského parlamentu o chemikáliích v interiérech a možných zdravotních rizicích z roku 2008. Je to problém, který trápí takzvané uzavřené prostory. Přestože se nachází také v oblečení, v čisticích prostředcích a v kosmetice, jeho hlavním zdrojem v domácnostech bývá vybavení – nábytek z dřevotřísky, z podlahoviny, koberce či tapety.

Dřevotřísce se vyhněte

Nejnebezpečnějším zdrojem formaldehydu je zejména dřevotříska, která je momentálně oblíbenou a zejména levnější alternativou klasického masivního nábytku. Při výrobě dřevotřísky se spotřebuje velké množství močovinový-formaldehydové pryskyřice. Ta následně uvolňuje formaldehyd během dlouhých let, přičemž ohrožuje zdraví dětí i dospělých. Největší riziko představuje vybavení ložnic a dětských pokojů.

V domech, kde byla dřevotříska, ať už v nábytku, v podlaze nebo ve dveřích se dokonce i po 20 letech může pohybovat koncentrace formaldehydu okolo 300μg / m³. Doporučená koncentrace podle Světové zdravotnické organizace by přitom neměla dlouhodobě překročit 60μg / m³.

Lepší je masiv

Vhodnější alternativou, která je nejen trvanlivější, ale zejména ke zdraví šetrnější je nábytek z masivního dřeva. Prvotní investice v podobě nákupu takového kousku je sice mnohem finančně náročnější, ale z dlouhodobého hlediska výhodnější. Masivní nábytek totiž při správné péči vydrží celá desetiletí. Některé kusy nábytku se dají nahradit i ratanovou, proutěný či přírodní bambusovou verzí.

Tipy na detox organismu

1. Základem je pravidelné větrání vnitřních prostor , aby se předcházelo zbytečné koncentraci při uvolňování formaldehydu. Ne nadarmo babičky vždy ráno otevřeli okno, aby se do domu či bytu dostal čerstvý vzduch.

2. Důležité je dopřát organismu i očistu v podobě procházky na čerstvém vzduchu.  Kyslík v přírodě pročistí nejen organismus, ale i mysl.

3. Vhodná je i pravidelná detoxikace těla od nahromaděných chemikálií.  Pomoci si můžeme čistě přírodními doplňky. Vhodný přípravek je například Detox Deotic 30, kde je až 30 rostlin a bylin nakombinovaných v přesně specifických poměrech. Neměli byste zapomínat ani na cvičení, které také patří mezi silných odbourávač toxinů v těle.

4. To nejlepší pro tělo i duši přináší také odpočinek.  Dopřejte si párkrát do roka dovolenou v přírodě nebo u moře, kde se ve slané vodě pořádně „dezinfikujete“.

5. Tím nejdůležitějším je předcházení nákupu rizikových doplňků do bytu. Zdraví je jen jedno, a proto se vyplatí do jeho udržení investovat.

Žádné komentáře

Napsat komentář