Domů Interiér Jídelna jako srdce domova

Jídelna jako srdce domova

Masivní stůl, osm židlí po jeho obvodu, sněhobílý ubrus, naleštěný příbory, křišťálové sklenice, vůně čerstvě připravené večeře … Takhle nějak vypadá naše představa ideální jídelny.

Ať už je však malá, velká, samostatná nebo za ni považujeme jídelní kout v kuchyni, jednoznačně jde o místo, kde se setkává rodina. O místo, které je v našich domácnostech mimořádně důležité.

Přestože žijeme uspěchanou dobu, většina z nás po celém dni zakotví doma, v kuchyni nebo v jídelně, kde ze sebe shodí starosti běžného dne a v klidu se navečeří s rodinou. Jídelna je tedy jednoznačně místem, které spojuje rodinu a upevňuje vztahy. To, jak vypadá a jak se v ní při stolování cítíme, bychom tedy neměli brát na lehkou váhu.

 Nemusíte mít doma luxusní jídelnu, abyste se při stolování cítili jako králové. Detaily toho dokážou hodně zachránit. I malý jídelní koutek se čtyřmi židlemi přímo v kuchyni může působit elegantně, útulně, ale hlavně splňovat všechny praktické náležitosti a požadavky rodiny. Na trhu jsou běžně dostupné rozkládací stoly a židle. Díky nim získáte prostor při vaření, ale zároveň jídelna na rodinné stolování. Při koupi se zajímejte především o konstrukční vlastnosti a kvalitu materiálu takového nábytku, abyste se z něj těšili roky, nejen pár týdnů.

Pokud máte malou kuchyň, ve které zároveň stolujete, výbornou volnou je nechat si jídelní nábytek vyrobit na míru. Dokonale  tak využijete prostor, který máte k dispozici, a do puntíku tak naplnit požadavky na funkčnost nábytku. Pokud si místo židlí zvolíte např. lavice, můžete si do nich navrhnout praktický odkládací prostor.

Pokud máte rodinný dům a v něm místnost určenou speciálu pro jídelna, její prostorové možnosti vám hlavu zřejmě nelámou. Pokud však takovou místnost k dispozici nemáte, rozhodně je třeba zamyslet nad tvarem jídelního stolu. Kulatý stůl je sice komfortní, ale není velmi praktický v případě, že jej umísťujete do rohu. Naopak, jeho velkou výhodou je, že za něj usadíte více lidí.

Pokud ale patříte mezi vyznavače feng-shui, kulatý stůl pro vás nebude to pravé.Podle tohoto umění prý kulatý stůl nutí hosty k rychlému odchodu, protože se kolem nich točí čchi. Čtvercový stůl představuje větší stabilitu, naopak, obdélníkový tvar stolu může být problémem pro lidi, kteří sedí na jeho kratších koncích. Prý nabudou pocit, že se na ně jaksi zapomíná. Nuž a prosklený stůl také podle feng-shui není vhodný. Rušit nás totiž může pohled na nohy pod stolem.

Alfou a omegou příjemného stolování je kromě chutného jídla nesporně i pohodlné sezení. Ať už si zvolíte barové židle, klasické jídelní židle, luxusní čalouněná křesla nebo dřevěné lavice, myslete na soulad výšky stolu a výšky sedu.

Co se dekorací a doplňků jídelny týká, fantazii se meze nekladou. Nicméně, je třeba myslet na to, že méně je někdy více a doplňky kombinovat s citem. Jednotnost stylů, preciznost při kombinování barev a vzorů dodají prostoru svěžest a glanc. Apropo, věděli jste, že červená barva stěn podporuje chuť k jídlu? Vyzkoušejte!

jedalen-4

Žádné komentáře

Napsat komentář