Domů Byt Mastkové pece

Mastkové pece

Hledáte účinný a úsporný způsob vytápění? Efektivnost mastkové pece ověřili staletí, na topení ve svých obydlích ji využívali již staří Vikingové. Mastek je přírodní materiál šedého vzhledu umožňující široké využití v různých oblastech, například při výrobě dlaždic, kachliček, barev, laků, v kosmetickém nebo papírenském průmyslu.

Zdravé teplo

Pec postavena z mastku se nahřívá dvě až tři hodiny a následně do prostoru předává akumulované teplo, což může trvat až 24 hodin.Mastek má vysokou tepelnou vodivost, je teplotně stálý do 1 500 ° C.Sálavé teplo rovnoměrně ohřívá místnost, ve které se pec nachází.Nedochází k víření prachu ani k vysušování vzduchu, což je příznivé pro alergiky a osoby trpící dýchacími potížemi. Při sálavém teple se produkují zdraví prospěšné záporné ionty, které zlepšují psychický stav a pozitivní vliv na okysličování krve. Zároveň se snižují tepelné ztráty, které jsou způsobeny rozdílnou vnitřní a venkovní teplotou. Určitě oceníte i nižší spotřebu paliva oproti teplovzdušnému krbu se srovnatelným výkonem. Na roztopení 100 kg mastkové pece spotřebujete asi 1 kg dřeva. Účinnost vytápění mastkové pece je na úrovni 85 až 90 procent.

Mastková skládačka

Kvůli vysoké akumulační efektivnosti je pec celá postavena z masivního mastku, takže má velkou hmotnost. Proto je nutno zajistit dostatečně pevný a stabilní podklad. Pec se staví k nosné stěně, ve které se nachází komín. Mastková pec je možné připojit na jakýkoliv typ komína – nerezový, šamotový nebo keramický. Podlahu před pecí je nutné z požárního hlediska obložit dlažbou. Pec se staví přímo na místě v interiéru z jednotlivých částí a její výstavba trvá jen jeden až tři dny v závislosti na velikosti. Složená pec musí schnout asi 14 dní, pak se v ní během prvních tří dnů mírně přitápí, pak ji už můžete normálně „zatížit“.

Od klasiky po pečení chleba

Mastková pece se vyrábějí v různých vzorech. Díky tomu je není problém zakomponovat do moderních i rustikálních interiérů. Výrobci nabízejí pece klasického vzhledu, moderních linií, či dokonce s troubou na pečení. Ti, kterým vadí přirozený šedý odstín mastku, si mohou zvolit barevný keramický obklad v několika odstínech se strukturovaným povrchem. pro obdivování plamenů slouží rozměrné skleněná dvířka, které zjednodušují obsluhu a čištění.

Zelené topení

Do mastkových pecí můžete přikládat dřevo a dřevěné brikety. Novinkou na trhu jsou mastková kamna se zabudovaným roštem na spalování pelet a teplovodním výměníkem, který může být připojen na centrální systém vytápění. Díky tomu je mastková kamna ještě užitečnější. Používáním pelet se zjednoduší systém přikládání a odpadá také problém s uskladněním dřeva. Peletkový rošt je možné instalovat do všech typů pecí, které nemají panoramatické okénko. Teplovodní výměník umístěn v peci využívá teplo vzniklé v peci na ohřev vody ještě celých 12 hodin do pohorení ohně.

radek_fajmon

Žádné komentáře

Napsat komentář