Domů Interiér Koupelny Podlaha v koupelně

Podlaha v koupelně

Samotný prostor koupelny má ve srovnání se zbytkem obytného prostoru specifickou klima. Ta vyžaduje bezpečnostní opatření, se kterými musíte začít od podlahy.

Bez trochy fantazie, smyslu pro experimentování a snahy udělat si bydlení jiné než podle šablony, je volbou číslo jedna keramická dlažba. Skutečně jí nelze nic vyčítat. Dobrá dostupnost, široká nabídka, vysoká odolnost a nízká cena z ní činí favorita katalogových koupelen pro masy.

Gres

Stále mluvíme o dlažbě, ale keramika jde stranou. Povrch z gresu posune podlahu na vyšší stupeň. Jde o umělý kámen drcených hornin. Je odolný, protiskluzový a vysokoneporézny. Bezespáré gresové dlaždice jsou již standardem. Zajímavostí je i dostupnost velkých formátů do 150 x 300 cm, což dodává prostoru luxusnější charakter.

 Široká škála motívov aj rozličná povrchová úprava sú samozrejmosťou. Najluxusnejším kúskom dlažby je prírodný kamen. Břidlice, žula aj mramor. Jedinečný povrch, kresba, no cena sa už nedrží pri zemi. Přírodní kameň je ideálny partner podlahového kúrenia. Po dlhšom nahrievaní oceníte akumulačnú vlastnosť dlhodobo vyžarovat teplo.

Dřevo

Zahoďte předsudky, že dřevo do koupelny nepatří. Podlahy z těžkých olejových dřevin jako merbau, teak, makassar, iroko po úpravě, ošetření a impregnaci vydrží mnoho. Dokonce se již používá i dub, buk či ořech. Je však třeba zdůraznit, že nejde o podlahu pro pohodlných. Vyžaduje dostatek péče a pravidelné ošetření. Zřejmě už tušíte, že u malých dětí to není zrovna nejpraktičtější. Na druhé straně, kontakt s přírodním a teplým dřevem je pro bosou nohu nenahraditelný.

Laminát

Laminátové podlahy se na tomto území etablovaly teprve nedávno. Dokazují však, že dnes do koupelny lze taktéž použít prakticky všechny druhy podlahovin, akorát se speciálními vlastnostmi. Při plovoucí podlaze je potřeba vylepšení základní HDF desky na vyšší hustotu, a tedy nižší nasákavost. Rovněž přibyly těsnící drážky tvořící voděodolný spoj. Podlahové dílce je nutné lepit celoplošně a vystlat jejich parotěsnou zábranou proti vlhkosti.

Linoleum

Pokud zvolíte linoleum ve formě kotouče, bonusem je, že získáte jednolitý povrch. Linoleum je pórovité, proto se finální upravuje voskováním nebo pryskyřičným nátěrem. Snese podstatně méně mechanického zatížení, proto je vhodné tam, kde majitelé umí být opatrní.

Vinyl

Praktický, levný a jednoduchý na instalaci. Jelikož jde o PVC, voda mu nevadí. V jeho prospěch hraje nepropustnost, snadná údržba a dlouhá životnost. Dokáže imitovat vše od kamene až po dřevo a nemá problémy ani se znázorněním zajímavé grafiky. Problematická není ani dílčí výměna poškozené plochy.

Litá podlaha

Do koupelny je vhodnější polyuretanová litá podlaha, která je při dotyku s nohou měkčí než epoxidová a lépe snáší tepelnou roztažnost, například ve sprchových koutech. Je silná 3 až 4 milimetry a tvoří jednotný celek.

Korek

V koupelně je spíše bokovkou, jako hlavním proudem. Důvodem je potřeba precizní instalace, poctivé těsnění spár, a to zejména v rozích. Zároveň je nutné korek pravidelně ošetřovat lakem na bázi polyuretanu. Za péči se však odmění příjemným teplým a měkkým dojmem při dotyku.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář