Domů Interiér Provensálský styl

Provensálský styl

Líbí se vám provensálský styl, nazývaný někdy i zkráceně provence? Jde o  styl bydlení a dekorace , který je inspirovaný architekturou a designem 18. století z oblasti jižní Francie. Jedinečný je svým pozitivním nádechem a doslova pohádkovou atmosférou.

Na jednu věc si ale třeba dát při tomto stylu velký pozor: nepřežeňte to , jinak budete mít namísto stylového bydlení jeden velký kýč. Závěsy, tapety, záclony, obrazy, židle a vlastně celý nábytek, to vše třeba vybírat mimořádně opatrně .

Historie a charakteristika

Provensálsku styl vznikl v 18. století, ale největší rozmach zažil během 19. století . Tento styl je pojmenován po historickém území Provensálská , které se nachází v jihovýchodní Francii. Celý kraj typický levandule, slunečnicemi a dostatkem slunce po celý rok a tato charakteristika se odráží i ve stylu nábytku, doplňků a dekorací .

Ve veřejnosti ale často krát panuje mylná domněnka, že cokoliv laděné do bílé a s levandulovým motivem, je automaticky provensálské. Neplatí to a skutečně originální provensálské zařízení musí být zvláštní i svým designem a v případě nábytku zejména tvarem.

 

Ložnice i kuchyně v provensálském stylu

Zřejmě nejvíce se provensálsku styl ukazuje v ložnici a v kuchyni . V případě ložnici si vystačíte s prostornou postelí doplněnou o noční stolky. Oproti nebo vedle postele můžete umístit komodu či zrcadlo , samozřejmě barevně sladěné k celému interiéru.

Co se týče kuchyně, zde jsou možnosti mnohem širší. Na výběr je poměrně široký sortiment kuchyňských linek , přičemž nejvíce jsou aktuálně v módě kuchyně s ostrůvkem. Kromě klasické bílé barvy se využívají i krémové odstíny, pracovní deska může být v  hnědé nebo tmavě šedé barevné kombinaci.

Jelikož do kuchyně patří mnohdy i jídelna, doporučujeme poohlédnout se po vhodných jídelních setech ve stylu provence. Židlemi nejen v bílé , ale například i v hnědé barvě s jemným tapacír určitě nic nezkazíte, zvláště pokud k nim barevně správně sladíte ubrus.

 

Provensálsku styl a obývací pokoj

Chcete přenést krásu a osobitost Provensálská ik sobě do obýváku? Začněte sedací soupravou , ideálně v bílé nebo krémově šedé barvě . Nezapomeňte ji zkrášlit polštářky, klidně můžete přes její část přehodit i deku!

Pokud bydlíte v domě, součástí obývacího pokoje by měl určitě být i krb . Konferenční stolek musí být určitě čistě ze dřeva, ideálně s jemným ornamentem, který z něj udělá srdce pokoje. Menší vitrína zcela stačí, nechte prostor volný pro lepší pocit ze sezení na sedačce. A na závěr? Vyberte vhodný závěsný lustr či malý příruční stolek a je hotovo!

Ne všechny doplňky jsou provence

K nábytku se hodí samozřejmě i doplňky. Ložnici můžete do stylu provence doladit i vhodně zvolenými polštáři a přikrývkami , případně též povlečením a ložním prádlem . Aktuálně je nejvíce „in“ kombinace krémových barev a květinových vzorů .

K bílým dřevěným oknům se hodí také záclony a  závěsy . Přednost dejte průhlednější vzorem a lehkým materiálem, určitě zapomeňte na těžké neprůhledné látky , které jsou akorát tak jen magnetem na prach. Abyste dosáhli dokonalé sladění, doporučujeme ladit do provence stylu i vitráže tyče a garnýže.

V bytě i domě, klidně popusťte uzdu fantazii

Možná se vám zdá na první pohled, že provence styl je příliš sešněrovaná do určitých mantinelů. Ne, vůbec tomu tak není. Jeho kouzlo je právě v tom, že je doslova nabitý netradičními nápady, třeba je jen vědět využít .

Dvoubarevné stěny by měly být samozřejmostí, upřednostnit byste měli teplé tóny barev. Krémově hnědá, pískově žlutá, bílá, to všechno jsou barvy, které se hodí na stěnu i jako vzor pro obklad. Určitě nezapomeňte na dekorační omítky a na stěnu barevné tónovací barvy .

Provence styl není ale určen pouze pro zařízení bytu . Venku můžete zkombinovat klasický trávník s různými celoročními keři a listnatými popínavými rostlinami. Nebojte se ani štěrku a kamene, stejně tak doporučujeme různé palisády a můžete vyčarovat chodník jako ze starého francouzského filmu. Pokud k tomu přidáte barevnou drcenou kůru, můžete mít v zahradě jaro a podzim po celý rok !

Koruna krásy: zahrada v provensálském stylu

Pokud bydlíte v domě, nemusíte zůstat jen uvnitř, klidně se vyberte ven . Provensálsku styl se dá uplatnit i v zahradě a to například lavičkami , zahradním posezením nebo fontánami. Pokud to nepřeženete, vkusné mohou být i dekorace, například sošky .

Doladit zahradu můžete i vhodným výběrem praktického příslušenství , například krhiel či květináčů . Velmi důležité je samozřejmě přizpůsobit i materiály a okrasné květiny, čili velký pozor při výběru správné barvy dlažby a stejně tak při zvolení vhodných květin do zahrady. Levandulí nic nezkazíte , ale důležité jsou i stálezelené celoroční rostliny.

 

Vyberte si, opravdu je z čeho

Vzhledem k tomu, že provensálský styl bydlení je dnes na vzestupu, nabídka je opravdu velmi bohatá. Vybavení pro zahradu zas v e-shopu Myinterier . Součástí zařízení je samozřejmě i osvětlení , tady se nám osvědčil nejvíce online obchod NajLampy .

Pro ty, co by se chtěli pustit do svépomocné renovace interiéru či exteriéru doporučujeme zvolit k nábytku i vhodné kombinace barev . Internetovým specialistou na barvy je obchod eFarby , pokud byste si chtěli interiér doladit bytovým textilem, určitě navštivte Bonatex . Nebojte se experimentovat a snít , i vy můžete mít bydlení, které vám bude každý závidět!

 

Žádné komentáře

Napsat komentář