Domů Byt 3 oblasti rozdílu mezi laminátovou a vinylovou podlahou

3 oblasti rozdílu mezi laminátovou a vinylovou podlahou

Laminátové a vinylové podlahy jsou oblíbenou volbou pro nové podlahářské projekty pro kutily. Obě mají vrchní vrstvu ze syntetického materiálu, která napodobuje přírodní dřevo nebo keramické dlaždice, ale jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Přečtěte si výhody a nevýhody každého z těchto podlahových materiálů.

Co je laminátová podlaha?

Laminátové podlahy patří k cenově nejpříznivějším variantám nových podlah. Na rozdíl od dřevěných podlah, které se skládají výhradně z pravého dřeva, je kvalitní laminátová podlaha vyrobena z vedlejších dřevěných produktů, podobně jako linoleum.

Laminát má základní vrstvu pro odolnost proti vodě, jádro z dřevovláknitých desek s vysokou hustotou pro stabilitu a opotřebitelnou vrstvu, která napodobuje vzhled a strukturu dřevěných podlah. Laminátové podlahové desky jsou výrazně levnější než dřevěné podlahy, a proto mohou být cenově výhodnější variantou pro instalaci svépomocí.

Co je vinylová podlaha?

Vinylové podlahy patří k nejuniverzálnějším typům podlah na trhu, protože jsou cenově dostupné a lze je přizpůsobit stylu nebo funkci většiny přestaveb nebo novostaveb. Nejběžnějšími typy vinylových podlahových výrobků jsou luxusní vinylové prkenné podlahy (LVP) nebo luxusní vinylové dlaždice, které jsou oblíbené u kutilů pro svou odolnost vůči vlhkosti, malé nároky na údržbu a snadnou instalaci.

Podobně jako u laminátových podlah můžete luxusní vinylové podlahy instalovat metodou plovoucí podlahy, kdy se prkna nebo dlaždice zaklapnou na podkladovou vrstvu a zakryjí podklad. Pokud se rozhodnete pro listový vinyl, budete možná potřebovat odbornou instalaci nebo pomoc, protože při této metodě instalace může dojít k chybám: Instalační firma musí před nalepením materiálu na správné místo přesně naříznout plechovou podlahu pomocí kuchyňského nože.

Laminátové vs. vinylové podlahy

Vinylové a laminátové podlahy jsou vynikající volbou pro vysoce frekventované prostory v domácnosti. Mají podobný vzhled a náklady na čtvereční stopu, ale existují určité rozdíly, které Vám mohou pomoci zúžit hledání podlah. Zde je několik faktorů, které je třeba vzít v úvahu, když se rozhodujete mezi laminátovou a vinylovou podlahou:

  • Vzhled: Přestože vzhled laminátových nebo vinylových podlahových materiálů nakonec závisí na jejich kvalitě a povrchové úpravě, špičkové laminátové podlahy mají obvykle přirozenější vzhled a strukturu, která na dotek připomíná dřevo. Vzhledem k tomu, že vinyl je vyroben ze syntetického polyvinylchloridu (PVC) a opatřen uretanovou vrchní vrstvou, je materiál synteticky lesklý.
  • Trvanlivost: Varianty podlahových krytin mají podobnou odolnost, jejich vrchní vrstvy jsou odolné proti vodě a zabraňují promáčknutí a poškrábání. Vinylová podlaha je však mnohem méně náchylná k poškození vodou než laminátová podlaha, takže je lepší volbou pro prostory, kde se bude vyskytovat vlhkost, jako jsou prádelny nebo sklepy.
  • Údržba: Na rozdíl od přírodních dřevěných podlah nelze laminátové ani vinylové podlahy brousit ani renovovat. Životnost vinylové podlahy můžete prodloužit přidáním další vrstvy uretanu, ale ve většině případů budete muset poškozený laminát vyměnit. Oba materiály se snadno čistí, ale nadměrné působení vody a čisticích prostředků může laminát poškodit. Z tohoto důvodu používejte k čištění laminátu místo mokrého mopu suchý mop nebo smeták.

Žádné komentáře

Napsat komentář