Domů Zahrada Čekanka obecná prospěje trávicí soustavě

Čekanka obecná prospěje trávicí soustavě

Modré květy čekanky jsou v letní přírodě téměř nepřehlédnutelné. Čekanka obecná však nenabízí pouze krásu, ale i léčivé účinky.

Čekanka obecná (Cichorium intybus) umí dorůst až do výšky přes jednoho metru. S oblibou roste na okrajích silnic, pastvinách, loukách či úhorech. Kvete krásnými blankytně modrá květy, které však třeba obdivovat přímo v přírodě, protože rychle vadnou a ve váze nevydrží. V přírodě se z nich však můžete těšit od začátku léta až do pozdního podzimu.

Sběr a využití

Z rostlinky se sklízejí květy a nať, které za slunečného počasí rozkvétají hned ráno a v poledne se zavírají. Proto je ideální sklízet jejich jakmile uschne rosa a rovnou je rozložit v tenké vrstvě do stínu, aby se usušili.

 Z čekanky se také sklízí kořen, který má ještě silnější účinky než květiny. Vykopává se však poměrně obtížně, proto určitě oceníte pomoc rýče. Vybírejte ho ze země v září či říjnu. Kořen dobře omyjte a pak nařežte na menší kousky, které necháte usušit ve stínu nebo v sušičce při teplotě 50 ° C. Kořeny a mladé výhonky jsou po upražení a mletí výbornou náhradou kávy.

Náhražka kávy z čekanky se v Evropě rozšířila zejména během napoleonských válek, kdy byl problém se zásobováním.

Květiny i čerstvé a mladé listy čekanky můžete použít i při přípravě salátů. Listy obsahují vitamín C.

Čekanka pro zdraví

Čekanka je výborná pro celý trávicí systém. Čaj z ní pomáhá lidem, které trápí žaludeční vředy, zlepšuje chuť k jídlu a podporuje trávení. je to díky hořčinám, které obsahuje a ty jsou prospěšné i pro střeva a žlučník. Také pročišťuje krev.

Žádné komentáře

Napsat komentář