Domů Zahrada TOP odrůdy borůvek, které vás prostě nezklamou

TOP odrůdy borůvek, které vás prostě nezklamou

Ačkoli mají speciální požadavky na půdu, jejich pěstování je i navzdory tomuto nároku docela jednoduché. Vybrali jsme pro vás odrůdy, které dopěstujete jednoduše téměř v každé zahrádce.

 Ve většině zahrad se nacházejí neutrální nebo zásadité půdy, proto je třeba krom připravit vhodné podloží. To se dá vyřešit několika způsoby: výměnou celého vrchního profilu půdy do hloubky několika desítek centimetrů nebo jednodušším a levnějším řešením je vyplnit kyselým substrátem pouze rady, ve kterých budou borůvky růst.

‚Berkeley‘

Řídký keř dorůstající do výšky 2 metry. Odrůdě se daří na propustném podloží. Z důvodu citlivosti na jarní mrazy ji doporučujeme pěstovat jen v nejlepších oblastech. Dozrává v druhé dekádě srpna, přičemž má vysokou úrodnost. Plody jsou střední velikosti, dobré chuti, vhodné zejména k rychlé spotřebě. Mrazy snáší do -28 ° C.

‚Bluecrop‘

Je jednou ze základních odrůd světového sortimentu a je nosnou odrůdou v plantážním výsadbách. Je to silně rostoucí odrůda s velkými plody a dobré jakosti pro přímý konzum i zpracování. Dozrává v první dekádě srpna, přičemž úroda z jednoho keře je často 4,5 až 9 kg. Výborně snáší sucho a odolává mrazům do -34 ° C.

Bluegold‘

Odrůda pocházející z USA. Vytváří nízké kompaktní keře. Drobné plody dozrávají v první polovině srpna. Skoro a intenzivně se vybarvují a jsou velmi dobré chuti.

‚Duke‘

Poměrně nová odrůda, vyšlechtěná v USA. Je vysokého vzrůstu a patří mezi rané odrůdy dozrávající v polovině července. Plody střední velikosti mají perfektní chuť, jsou vhodné pro přímý konzum i ke zpracování. Sklízí se ve dvou termínech. Snáší mrazy -24 až -28 ° C.

‚Herbert‘

Dorůstá do výšky 1,5 ma dozrává na přelomu července a srpna. Při nadúrode může docházet k alternaci rodivosti. Plody dozrávají v řídkých hroznech a protože dobře nesnášejí transport, třeba je rychle zpracovat nebo zkonzumovat. Odolnost proti mrazům je do -28 až -30 ° C.

Patriot‘

Vyznačuje se velmi velkými plody a velmi dobrou chutí. Dozrává ve třetí dekádě července, přičemž úroda z keře se pohybuje od 5 do 9 kg. Odrůda lépe roste na teplých a slunných stanovištích, kde dosahuje výše úrody a lepší jakost plodů. Vyznačuje se také odolností proti houbě Phytophtora Cinnamomi a vysokou odolností proti mrazům (-34 až -40 ° C).

 

Žádné komentáře

Napsat komentář