Domů Byt Co je rigidní vinylová podlaha s tuhým jádrem?

Co je rigidní vinylová podlaha s tuhým jádrem?

Pevné jádro je vinylová podlaha s klikovým typem prken, která nevyžaduje žádné lepidlo a díky mnoha výhodám se rychle stává nejlepší volbou pro majitele domů a firem. Tyto cenově výhodné varianty se dodávají v široké škále stylů a realisticky napodobují vzhled tvrdého dřeva i dlažby. Jsou 100% voděodolné, příjemné pod nohama a snadno se udržují. Díky systému per a drážek a plovoucí instalaci se také nejsnáze instalují, takže jsou ideální pro projekty typu „udělej si sám“. V tomto průvodci porovnáme rozdíly mezi vinylovými deskami s pevným jádrem a lepenými luxusními vinylovými deskami (LVT) a důvody, proč je vinyl s pevným jádrem ideální pro obytné a komerční aplikace.

Co je tuhé jádro?

Tuhé jádro, které je vylepšením tradičního vinylu, je konstruovaný výrobek s pevnou konstrukcí jádra pro větší stabilitu, a protože se jedná o pevné prkno, je méně pružné než běžný vinyl. Skládá se ze tří až čtyř vrstev, včetně vrstvy proti opotřebení, která chrání prkna před poškrábáním a skvrnami, tenké vrstvy vinylu nad jádrem, pevného tuhého jádra, které může být vyrobeno z dřevěného nebo kamenného plastového kompozitního jádra pro větší odolnost, a ne vždy přiložené podložky pro dodatečné odpružení a pohlcování zvuku.

Výhody tuhého rigidního jádra

Dodává se v široké škále barev, stylů a textur, které realisticky napodobují vzhled tvrdého dřeva a dlaždic z přírodního kamene. Vinylové podlahy jsou známé svou schopností instalace téměř kdekoli díky svým voděodolným vlastnostem, ale vinyl s pevným jádrem jde ještě o krok dál a nabízí výrobky, které jsou 100% voděodolné. Ti, kdo mají nepořádné děti a domácí mazlíčky, se nemusí obávat, že by vlhkost prkna zničila nebo způsobila jejich bobtnání. Díky systému pero a drážka nebo kliknutí je snadné instalovat je svépomocí.

Tuhé jádro VS LVT s lepidlem

Výrobky s pevným jádrem mají plovoucí způsob pokládky, což znamená, že se vznášejí nad podkladem bez lepidla nebo lepicí pásky na vinylové podlahy. Pro mnohé se tak stává velmi snadným kutilským projektem, který lze instalovat v jakékoli místnosti v domě, ale je ideálnější pro menší prostory, protože ve velké místnosti by se podlahy mohly potenciálně zvedat nebo mít zranitelné švy. LVT s pevným jádrem je však vhodnější pro podlahy s vysokou vlhkostí podkladu, například ve sklepě, protože místnost pod úrovní terénu by mohla být neustále vlhká nebo by mohla být zaplavena.

Lepená LVT, jak uvádí její název, se lepí k podkladu pomocí lepidla nebo oboustranné akrylové pásky. Klíčem k instalaci je začít s rovným a rovnoměrným podkladem, protože jakékoli nedokonalosti by se mohly časem projevit a dokonce způsobit poškození spodní strany LVT. Vzhledem k tomu, že se s ní hůře pracuje, doporučuje se, aby LVT s lepidlem instaloval profesionál. Lze ji také instalovat kdekoli v domě, ale může být odolnější pro větší místnosti nebo oblasti s vyšším provozem, protože je připevněna k podkladu. To je také výhodou pro jakýkoli pojízdný provoz, jako je nábytek na kolečkách nebo osoby s invalidními vozíky.

Pokud je z nějakého důvodu třeba vyměnit prkno nebo část podlahy, je obojí poměrně snadné. U výrobku s plovoucím tuhým jádrem to však může být o něco složitější, protože prkna se navzájem prolínají. To znamená, že než budete moci vyměnit poškozenou část, bude třeba odstranit každou dlaždici nebo prkno v její dráze. Lepená podlaha je však jednodušší, protože můžete vyměnit jednotlivé dlaždice nebo prkna nebo položit celou novou podlahu tak, že ji nainstalujete na tu starou.

Náklady na LVT s pevným jádrem jsou sice vyšší než na lepené podlahy, ale nezapomeňte, že při instalaci pevného jádra svépomocí by celkové náklady mohly být nižší než u cenově dostupnějších výrobků s lepeným jádrem, pokud se zohlední poplatky za práci.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář