Domů Interiér Elegantní asparágus zpříjemní váš domov

Elegantní asparágus zpříjemní váš domov

Hledáte něco pěkného na oživení prostoru? Vyzkoušejte asparágus. Je to izbovka, která splňuje i nejnáročnější požadavky.

V Evropě rozšířil okrasný Asparagus německý botanik Karl Sprenger. Okrasné typy se pěstují hlavně jako materiál do kytic nebo jako dekorativní pokojové rostliny. Jejich vzhled závisí na pěstovaného druhu a odrůdy. Dorůstají výšky 20 až 100 cm. Nejpopulárnější je asparágus Sprenger (Asparagus Sprenger). Zdánlivé lístky jsou boční výhonky a vlastní listy jsou trny. Vějířovitý asparágus pérovitě (A. plumosus) s jemnými jehličkami mívá někdy plody. Oblíbená je odrůda ‚Meyersii‘ s tuhými výhonky podobnými kočičímu ocasu a intenzivně rostoucí popínavý druh asparágus srpovitý (A. falcatus). Do rodu Asparagus patří i chřest – chřest lékařský (A. officinalis) -, která se jako jediná nepěstuje jako pokojová rostlina, ale jako zelenina. Všechny druhy mají bílé nenápadné květy a vytvářejí velmi atraktivní červené bobule.

Varování

Plody – bobule jsou jedovaté!

Pěstitelské podmínky

Okrasné Asparagusy jsou světlomilné. Vhodné místo na jejich pěstování je východní nebo západní sluneční okno. Výjimkou je asparágus pérovitě, který je vlhkomilných a vyhovuje mu spíše světlý polostín. V létě je můžete pěstovat iv zahradě či na terase. Okrasné Asparagusy vypadají atraktivní v závěsných nádobách, ale i ve vyšších květináčích. Dobře se jim daří, pokud jsou vysazeny s dalšími pokojovými rostlinami, které zvyšují okolní vzdušnou vlhkost.

Teplotu v létě snesou okolo 20 ° C. Pokud není zajištěno dostatečné větrání v místnosti, při vyšších teplotách trpí. Zdravý vzhled během veder můžete zajistit pravidelným rosením či sprchováním.

V zimě jim vyhovuje teplota od 10 do 12 ° C. Substrát by měl být spíše hlinitý, propustný nebo rašelinový, bez velmi velké zásoby živin.

Zálivka

Ozdobné Asparagusy jsou houževnaté rostliny s velkými zhrubnutí kořeny, ve kterých se ukládá voda, což dodává rostlinám vyšší odolnost proti vyschnutí. V letním období zalévejte asparágus Sprenger a pérovitě pravidelně 2- až 3-krát týdně tak, aby byla půda trvale vlhká. Nikdy by neměl proschnout.

V zimě zálivku snižte, aby substrát zůstal jen mírně vlhký. Pokud asparágus pérovitě proschne, jemné lístky mu rychle zhnědnou a opadávají. Podvyživené rostliny jsou vybledlé a vypadají nemocný, proto jim během léta aplikujte univerzální tekuté hnojivo. Každých 14 dní přidejte do vody polovinu doporučené dávky. V zimě zalévejte pouze jednou týdně, méně při nižší teplotě a přestaňte hnojit.

Žádné komentáře

Napsat komentář