Domů Byt Jak správně používat bytové textilie

Jak správně používat bytové textilie

Závěsy, záclony, přehozy, deky, polštáře, ubrusy, prostírání nebo dečky … v domácnosti máme mnoho textilií, které si kupujeme, dostáváme do daru, dědíme po babičce nebo si je sami ušijeme. Víte, jak je doma naaranžovat tak, aby vyvolaly co největší efekt?

V zásadě platí, že pokud nakupujeme ve velké síti, je pravděpodobné, že závěsy, polštáře nebo textilní dekorace, které si vybereme, budou pro naše hosty „okoukané“. Jednoduše, asi je již také viděli v regálech a nevyvolají takový dojem, jaký by jsme asi na hosty chtěli udělat. Takové textilie však mají jednu neodolatelnou vlastnost: bývají cenově velmi přístupné právě proto, že se vyrábějí ve velkých sériích. Pokud se však chceme odlišit, ale přitom neinvestovat do dekorací hodně peněz, je ještě jedna cesta, jak být jedinečný.

Vybírat si ze sériové výroby neutrálnější kousky, které pak doma dozdobíme. Ti zručnější si mohou vybrat náročnější dekorační techniky, jako je vyšívání nebo ruční malování. Začátečníci však také mají několik možností: ozdobit textilie třásněmi, bambulkami – které jsou, mimochodem, právě velmi módní.  Jednoduchou dekorační technikou na textil, ke které lze přizvat i děti, je obtláčanie jednoduchých vzorů barvami na textil. Můžeme přitom použít tu nejlevnější razítko – brambor – nebo se vynalézt například kuchyň nářadím, případně si vzor vyřezat do kuchyňské houbičky.

Další možností je batikování, kterým se dá ozdobit tak velká textilie jako závěs nebo přehoz přes postel, jakož i menší kousky: dečky, kuchyňské utěrky nebo látkové ubrousky k talířem.

A nezapomeňme na nejrychlejší formu textilní dekorace – výstava šátků, plážových parera nebo vzácnějších textilií. Ty lze zavěsit místo zástěny nad postelí, natáhnout je jako baldachýn nebo prostě přehodit přes stojací lampu.

beran

Žádné komentáře

Napsat komentář