Domů Byt Jak vybrat nádobí pro Váš stůl

Jak vybrat nádobí pro Váš stůl

Přemýšleli jste někdy o tom, jak vybrat nádobí na Váš stůl? Jídelní nádobí je snadno hlavní atrakcí jídelního stolu. Je to mnohem víc než jen talíře a mísy. Prezentuje Vaše jídla a veškerou Vaši tvrdou práci při přípravě kulinářských výtvorů v kuchyni.  Dobře prostřený stůl také vytvoří náladu pro Vaše zábavné zážitky a prezentuje Váš osobní styl.

Určitě existuje velké množství výběrů a možností, které budete muset učinit. Zásadní je pochopit rozdíly mezi jednotlivými typy prostírání. Můžete prostírat pro formální událost nebo pro neformálnější rodinnou oslavu narozenin. Připravili jsme pro Vás několik tipů, které Vám pomohou začít s úpravou stolu.

Z čeho by mělo být vyrobeno nádobí

Není pochyb o tom, že typ nádobí, které si vyberete, bude ústředním bodem Vašeho stolu. Než se začnete zabývat vzory a barvami, dobře si promyslete, jaký materiál Vám bude nejlépe vyhovovat. Nejčastější volbou je zde kostní porcelán, melamin, kamenina a porcelán. Váš výběr musí odrážet Váš životní styl, a to od lehkého a odolného až po univerzální a vhodný do mikrovlnné trouby.

Budou Vaše nádobí používat děti a budete chtít talíře mýt v myčce? Nebo raději budete své nejlepší nádobí mýt ručně a vystavovat ho ve skříni ve slavnostní jídelně. Všechny typy jídelního nádobí mají své výhody i omezení, proto pečlivě zvažte, jak je plánujete používat.

Styly nádobí, které Vám vyhovují

Každý má rád, když je jeho stůl jedinečný a individuální. Jídelní nádobí se obecně vyrábí v tak široké škále stylů, že pravděpodobně najdete něco, co se Vám bude líbit. Formálnější sady nádobí jsou obvykle vyrobeny z porcelánu nebo jemného bona porcelánu. Jedná se o nejodolnější dostupné formy jídelního nádobí.

Kameninové nádobí a melamin jsou skvělé pro vnesení neformálnější atmosféry na stůl. Najděte si sadu nádobí odolnou proti rozbití, která bude nejlépe vyhovovat potřebám Vaší domácnosti, zejména pokud plánujete stolovat venku nebo máte kolem sebe malé děti.

Co se týče skutečného designu, zvolte sadu nádobí se vzorovaným okrajem nebo lemem, která dodá osobité vyjádření a zároveň vynikne Vaše rozložené jídlo. Pro neformálnější večeře zvažte barevný nádech, který doplní interiér Vašeho domova a vyjádří Vaši osobnost. Bílá barva je sice vždy klasická a nepřehlédnutelná, ale někteří lidé rádi přinášejí na stůl svůj vlastní kousek individuality.

Tradičnějšího nebo klasičtějšího vzhledu lze samozřejmě dosáhnout jednoduše použitím masivních nebo páskovaných bílých kusů nádobí. Jsou mnohem nadčasovější a umocní barvy podávaného jídla.

Výběr sady nádobí

Jakmile se rozhodnete, jaký materiál a styl je pro Vás nejvhodnější, je čas vyrazit na nákupy. Většina prodejců má na skladě jednotlivé kusy nebo sady. Jednotlivé talíře, misky a šálky umožňují snadno kombinovat barvy nebo styly. Nákup kompletní hotové jídelní sady může být často levnější variantou, i když možná budete potřebovat více než jednu sadu, abyste uspokojili všechny své hosty.

Rozmyslete si, jaké kusy vlastně chcete a potřebujete. Nejzákladnější kusy nádobí jsou talíře, ať už mělké, hluboké, nebo dezertní. Potřebujete polévkové mísy? Potřebujete talíře na předkrm? Budete potřebovat šálky a podšálky na čaj? Někdy nákup hotové sady omezuje to, co si skutečně můžete odnést domů.

Formální nádobí se často prodává v sadách, které by měly obsahovat všechny kusy, které budete potřebovat pro formální stolování. Často si můžete koupit i další nebo náhradní kusy pro případ, že by se něco rozbilo. Většina sad prostírání obsahuje pět kusů na osobu: jídelní talíř, salátový nebo dezertní talíř, chlebový talíř, šálek a podšálek. Některé sady mohou obsahovat i polévkové mísy.

Volně prodejné nádobí se prodává jako jednotlivé kusy. To je super ideální pro každého, kdo potřebuje jen několik kusů nebo chce kombinovat. Obecně lze říci, že jídelní souprava s 8-12 sadami nádobí je skvělý způsob, jak se zajistit pro všechny typy událostí.

Posouzení prostorových aspektů

Než se vrhnete na nákup hromady talířů, je důležité zvážit, kolik skutečného prostoru máte k dispozici. To se neomezuje pouze na jídelní stůl – co úložný prostor a prostor v myčce? Měli byste si rozmyslet, zda chcete mít jednu sadu nádobí pro formální a neformální akce, nebo zda chcete dva různé typy pro různé události.

Péče o nové nádobí

To je možná nejdůležitější otázka při nákupu nového nádobí. Některé materiály jídelních souprav vyžadují zvláštní péči, kterou je třeba dobře promyslet před rozhodnutím. Ne všechny talíře jsou stejné a některé nelze mýt v myčce nádobí. Některé nejsou odolné proti rozbití nebo odštípnutí a nevydrží v blízkosti dětí nebo venku. Nádobí odolné vůči mikrovlnné troubě také znamená, že můžete ohřívat zbytky jídel, aniž byste museli zapojovat další nádobí.

Žádné komentáře

Napsat komentář