Domů Byt Kuchyňské lžíce

Kuchyňské lžíce

Většina domácích kuchařů, které znám, včetně mě, má příliš mnoho kuchyňských lžic. Stejně jako zamilovanost se to děje pomalu a pak najednou: Z jedné darované sady od kamarádky se stane pět, k novému nádobí přibudou tři plastové naběračky, které se nemůžete přinutit vyhodit, a najednou jste v kritickém stavu. Ale jen proto, že lžíce jsou užitkovým základem každé sbírky kuchyňského náčiní, neznamená, že více znamená lépe. Ve skutečnosti Vám dlouhodobě lépe poslouží zjednodušený arzenál pouze těch nejuniverzálnějších a nejefektivnějších modelů, které zaberou méně místa a maximalizují hodnotu.

Aby bylo jasno, kuchyňské lžíce nejsou ty, které používáte k jídlu nebo odměřování ingrediencí. Jsou to lžíce, po kterých opakovaně saháte při přípravě jídla, servírování večeře, pečení a zábavě – náčiní, bez kterého byste nemohli vařit. Myslím, že v této kategorii je jen několik druhů lžic, které nutně potřebujete; ostatní můžete dát do sběrného boxu.

Je tento seznam dílem jednoho člověka s vyhraněným názorem, s nímž dost možná nesouhlasíte? Je. Ale jako člověk, který vaří nepřetržitě – pro práci i pro zábavu, se stejnou vášní připravuje náročné a luxusní pokrmy i jídla na víkendové úklidy ledniček – si myslím, že mám na čem stavět. Můj přeplněný šuplík s nářadím možná vypráví jiný příběh, ale v mém srdci je to pár lžic, na kterých mi záleží.

Dřevěná lžíce

Myslím, že dřevěné lžíce jsou obecně přeceňované, ale to neznamená, že byste se jich měli úplně vzdát. Na některé kuchyňské úkony, jako je příprava omáčky z kuřecího výpeku na litinové pánvi (specifické), se hodí pouze dřevěná lžíce. Co ale nepotřebujete, je armáda dřevěných lžic nejrůznějších tvarů a velikostí, které jsou pokroucené a flekaté, protože (a) jsou levné, (b) se o ně nestaráte nebo (c) obojí.

Moje rada: Vyberte si jen jednu (nebo dvě, pokud musíte) dobře vyrobenou dřevěnou lžíci a chovejte se k ní s úctou. Vyhněte se superlevným modelům, které se téměř jistě rozštípnou, a vyberte si verzi s dlouhou, ale ne příliš dlouhou rukojetí – ideální na míchání ve vysokém hrnci s omáčkou. Když se budete starat jen o jednu, je pravděpodobnější, že ji nezapomenete strčit do myčky (pouze ruční mytí!) a čas od času ji dokonce natřete ochranným minerálním olejem. Mám ráda dřevěnou lžíci, která má v misce jen malou hloubku; snadno se z ní při vaření ochutnává, ale přitom je dostatečně plochá, aby se mohla podílet na té časem otřepané vizuální receptuře „dokud nepokryje hřbet lžíce“.

Silikonové lžíce

Moje láska k silikonovým špachtlím je dobře zdokumentovaná a žádná sbírka flexibilních nástrojů není kompletní bez lžíce. Je to všechno v názvu: částečně špachtle, částečně lžíce, trochu ohnutá, mimořádně užitečná. Myslím, že lžíce je nejlepší nástroj pro práci v mnoha situacích, kdy se obvykle používají dřevěné lžíce, například při přípravě jíšky na makaróny se sýrem nebo citronového tvarohu na koláč. Je to proto, že šikmé, ohebné hrany snadno seškrabují stěny hrnce a udržují rovnoměrnější pohyb; nikdy se mi nestane, jako se mi to někdy stává s objemnějším náčiním, že se mi kousky omáčky ztrácejí v rozích nebo že nestíhám něco, co se vaří relativně rychle. Lžíce také usnadňuje přenášení jídla z pánve na talíř než plochá silikonová stěrka (protože je to částečně lžíce). Míchaná vajíčka, omáčkové smaženky a larb jsou materiál pro lžíci.

Drobné lžičky

Jsou věci, které lžíce plné velikosti nedokážou. Vzpomeňte si na nabírání jednotlivých kousků grapefruitu při snídani, namáčení do siderického oleje s pikantní chilli papričkou nebo vystrkování z medové misky nebo džemu na sýrovém talíři. Pro tyto chvíle potřebujete malou lžičku, něco zmenšeného do velikosti čajového dýchánku, co dokáže být obratné jako průměrná polévková lžíce. Po své sbírce drobných lžiček sahám vždy, když potřebuji vylovit kapary nebo kari pastu z malých skleniček, ve kterých se dodávají, nebo nachystat koření pro hosty s malou potřebou servírovacího náčiní, ale vždy je skvělé mít pro tuto práci ten správný nástroj.

Žádné komentáře

Napsat komentář