Dům či byt kupuje většina z nás jednou až dvakrát za život, proto nám chybí zkušenosti. Připravte se na to s námi alespoň teoreticky.
Zaklepte i sousedům
Při výběru bytu si všímejte také stav bytového domu. Zejména fasádu, střechu, stoupačky, výtahy – ať už prošly rekonstrukcí nebo jsou plánované. Pokud jsou v plánu větší investice, s největší pravděpodobností narostou poplatky do fondu oprav. Stav domu většinou napovídá, jak funguje jeho správa či samospráva. Nezanedbatelná je i výška našetřeno prostředků ve fondu oprav. Vyžádejte si přímo od majitele kompletní rozpis výdajů spojených s náklady na bydlení. Udělejte si jasno v tom, co je součástí bytu – sklep, půda, garážové stání či garáž. Nebo samotný pozemek pod bytovým domem. Může se stát, že patří někomu jinému. V bytě se neostýchejte a prozkoumejte vše, co vás zajímá, na co si vzpomenete.
Pokud jsou na okně zatažené závěsy, rozhodne se podívejte, co se za nimi skrývá, jaký je výhled na sousední domy či okolí. Pokud budete mít pod okny volný pozemek, je dobré poinformovat se, kdo ho vlastní, na možnosti jeho zástavby v územním plánu, abyste nebyli překvapeni rostoucí výškovou budovou. No a nezapomeňte zjistit, jaké jsou v domě sousedské vztahy. Nejlepší, pokud zazvoní sousedům a poptat se, kdo bydlí nad vámi a pod vámi. Pro starší zájemce bude důležitá informace, že rodina nad nimi má čtyři malé děti a pan pod nimi je bubeník.